На засіданні оргкомітету з підготовки та проведення в Україні Року української книги під головуванням віце-прем’єр-міністра Дмитра Табачника, що відбулося 6 квітня 2007 року, розглянуто і практично схвалено план заходів проведення Року української книги та прийнято Звернення до органів державної влади та місцевого самоврядування стосовно тенденції виселення видавництв та книгарень із приміщень, які вони займають, та скорочення мережі підприємств книгорозповсюдження.
Цього року урядом помітно збільшено обсяги підтримки української книги за всіма основними програмами. Значні кошти виділені на виконання програми "Українська книга", якою опікується Держкомтелерадіо, на програми підтримки і поповнення бібліотек та видання підручників, хрестоматій, посібників для середньої і вищої школи. У плані першочергових заходів з підготовки та проведення в Україні Року української книги враховано також пропозиції громадських організацій, Національної ради при Президентові України з питань духовності.
Дуже загрозливою тенденцією оргкомітет визначив поширювані по всій країні спроби витіснення видавництв та книгарень з приміщень, які вони зараз займають, та загальне скорочення мережі підприємств книгорозповсюдження. Стосовно цього прийнято Звернення до органів державної влади та місцевого самоврядування.
Наводимо повний текст Звернення:
ЗВЕРНЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЙНОГО КОМІТЕТУ З ПІДГОТОВКИ ТА ПРОВЕДЕННЯ В УКРАЇНІ РОКУ УКРАЇНСЬКОЇ КНИГИ ДО ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ ТА ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
Розвиток книговидавничої галузі України - один із пріоритетних напрямків діяльності Кабінету Міністрів України, тому Уряд здійснює конкретні кроки, спрямовані на задоволення духовних, освітніх і культурних потреб українського народу загалом та на розвиток національного книговидання, зокрема. Цьому сприяє і реалізація Закону України "Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні".
Разом з тим, подальша доля української книги викликає занепокоєння, а книговидавнича галузь потребує стимулювання. Адже саме відсутність злагодженої протекціоністської політики всіх органів державної влади та місцевого самоврядування, спрямованої на сприяння діяльності суб'єктів книговидавничої справи в регіонах країни, спричинила виселення видавництв та книгарень із приміщень, які вони займають впродовж десятків років, що призвело до значного скорочення мережі підприємств книгорозповсюдження. Зокрема, у зв'язку з цим лише у столиці закриті спеціалізовані книжкові магазини "Поезія", "Мистецтво", "Передплатні видання", "Пропагандист", "Світогляд", "Спортивна книга", "Зміна", "Ноти", "Книга-поштою", "Технічна книга", "Книжковий світ", які ще донедавна були осередками культури.
Останнім часом Київською міською радою не пролонговуються договори оренди з Державним спеціалізованим видавництвом "Мистецтво", видавництвом "Обереги", редакцією журналу "Радуга".
Особливу тривогу викликає ситуація з виселенням Антимонопольним комітетом України Державного спеціалізованого видавництва "Урожай" та ректоратом Ніжинського педагогічного університету книжкового магазину "Освіта".
Подібна ситуація спостерігається і у Вінницькій, Закарпатській, Київській, Одеській, Хмельницькій областях.
При цьому такі рішення органів державної влади та місцевого самоврядування суперечать вимогам актів законодавства щодо державної підтримки книговидавничої справи, якими передбачено передачу видавництвам, підприємствам книгорозповсюдження в довгострокову оренду приміщень, в яких вони розташовані, та продовження раніше укладених договорів оренди.
З метою збереження та розвитку національної видавничої інфраструктури звертаємось із закликом сприяти діяльності суб'єктів видавничої справи, укладанню з ними довгострокових договорів на оренду приміщень за пільговими ставками орендної плати.
Вжиття зазначених заходів органами державної влади та місцевого самоврядування, безумовно, сприятиме піднесенню національного книговидання, престижу української книги і читання в суспільстві, поліпшенню забезпечення населення вітчизняною книжковою продукцією та гідному проведенню в Україні Року української книги.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ КОМІТЕТ З ПІДГОТОВКИ ТА ПРОВЕДЕННЯ В УКРАЇНІ РОКУ УКРАЇНСЬКОЇ КНИГИ
Джерело: Укрінформ