2 грудня у Верховній Раді України відбулися Парламентські слухання на тему «Стан Свободи слова в регіональних засобах масової інформації». У них взяли участь народні депутати, представники органів державної виконавчої влади, зокрема, Держкомтелерадіо, місцевого самоврядування, творчих спілок, громадських організацій, працівники засобів масової інформації та науковці.
Відкриваючи парламентські слухання, Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко зазначив, що "проблема свободи слова завжди була і залишається під постійною увагою вищого законодавчого органу". Він також підкреслив, що на слуханнях необхідно поговорити про утиски преси не тільки від місцевої влади, а й від великих власників загальнонаціональних каналів. "Є дві проблеми: роздержавлення й створення суспільного мовлення та боротьба з монополізмом і фінансовою складовою засновництва", - зазначив Томенко.
В.о. Голови Державного комітету телебачення та радіомовлення Олег Наливайко у своєму виступі зазначив, що протягом останнього часу зросла кількість нападів і спроб залякування журналістів. Зокрема, це проявляється у таких фактах як обстріли приміщень редакцій, замахи на директорів телекомпаній, побиття журналістів і телеоператорів тощо.
На думку О.Наливайка, генеральному прокуророві України необхідно створити робочу групу для узагальнення практики розслідування і вироблення рекомендацій, які б дозволили під час розслідування відповідних кримінальних справ застосувати статтю 171 Кримінального кодексу. А також заслухати у парламенті звіт генерального прокурора щодо ходу розслідування кримінальних справ за фактами перешкоджання журналістам у виконанні їхніх професійних обов´язків.
До серйозних проблем у сфері свободи слова О.Наливайко відніс порушення прав журналістів на доступ до інформації, втручання у редакційну політику з боку власників ЗМІ, адміністративний тиск на журналістів, який чиниться посадовими особами місцевих держадміністрацій та органів місцевого самоврядування, переслідування за критичні матеріали, безпідставні звільнення керівників місцевих ЗМІ.
Інші промовці підтримали Олега Наливайка, звернувши увагу на те, що у суспільстві посилюється тривога з приводу фактів переслідувань журналістів, використання засобів масової інформації для поширення "чорного піару", приховування від громадян суспільно значущої інформації або її перекручення тощо. Місцеві чиновники не завжди дотримуються норм законодавства, які гарантують право громадян і журналістів на доступ до інформації, констатували учасники слухань.
За словами промовців, для безумовного забезпечення свободи слова в регіональних ЗМІ, посилення їх ролі в розбудові демократичної правової держави, економічному та соціальному розвитку країни, задоволенні духовно-культурних, професійних та інших потреб громадян, парламенту необхідно привести чинне законодавство про свободу слова та право на інформацію у відповідність з Європейською Конвенцією про права людини (995-004) та іншими міжнародно-правовими документами.
Народні депутати рекомендують Верховному Суду спільно з Вищим Господарським Судом, Вищим Адміністративним Судом України вивчити питання про можливість та доцільність створення у їх складі Колегій з розгляду інформаційних спорів та постійно здійснювати аналіз судової практики з цих питань. А Генеральній прокуратурі - посилити нагляд за додержанням і застосуванням законодавства про свободу слова та право на інформацію, перевірити факти неправомірних дій окремих установ і посадових осіб органів державної влади тощо.
Учасники слухань також запропонували, щоб парламент у травні 2010 року заслухав інформацію Генеральної прокуратури, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України про проведену роботу правоохоронними органами щодо забезпечення конституційного права громадян на свободу слова та прав на професійну діяльність журналістів.
Крім того, учасники слухань пропонували Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації посилити взаємодію з регіональними та місцевими громадськими організаціями, створеними з метою захисту свободи слова та інформаційної діяльності. Прискорити опрацювання законопроектів "Про захист професійної діяльності журналістів" (реєстр. №2636), "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прозорості відносин власності стосовно засобів масової інформації" (реєстр. №0890), "Про доступ до публічної інформації" (реєстр. № 2763/П) та інших актуальних для розвитку регіональних засобів масової інформації проектів тощо.
Повністю текст виступу в.о. Голови Держкомтелерадіо Олега Наливайка Ви можете прочитати тут.