У рамках ХІ Київського міжнародного книжкового ярмарку «Книжковий світ – 2008» відбулася робоча зустріч представників видавничої галузі України з керівниками центральних органів виконавчої влади, у сфері управління яких - реалізації та популяризації національної книги. Ініціатором цього заходу виступила Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів (УАВК). Темою обговорення було питання перспектив видавничої галузі України в умовах економічної та фінансової кризи. У зустрічі взяв участь т.в.о. Голови Держкомтелерадіо Анатолій Мураховський. Міністерство культури та туризму представляла заступник міністра Олена Бенч.
Виступаючі – президент УАВК Олександр Афонін, директор видавництва «Знання» Володимир Карасьов, видавець Марина Мусієнко («Шкільний світ») - наголошували на тому, що вже зараз видавничий сектор української економіки починає відчувати на собі всі ті негаразди, виклики і загрози, які несе нинішня загальнодержавна нестабільність і невизначеність. Знижуються обсяги проданої літератури, зменшуються середні наклади книжок, а відповідно і завантаження поліграфічних підприємств, зростає вартість паперу, технологічних матеріалів для друку книжок і вартість самих поліграфічних послуг, що призводить до значного зростання собівартості книги. Чи не стане так, що книга перетвориться на малодоступний соціальний продукт для пересічного громадянина, який стрімко бідніє в умовах кризи і зростання цін на товари першої необхідності?
Видавці вважають, що зменшення обсягів видання національної книги, якої навіть за кращих умов в Україні видавалося ледь більше однієї на душу населення в рік, загрожує серйозними інтелектуальними, технологічними, культурними і моральними втратами, які в нинішньому стрімкому інформаційному світі надолужити вже не вдається.
Також усі виступаючі негативно висловилися про ініціативу Міністерства культури та туризму, яке звернулося до Уряду з листом вилучити книговидавничу галузь із сфери управління Держкомтелерадіо та передати її Мінкультури.
- Навіщо ламати те, що існує та ефективно працює? Разом з Держкомтелерадіо ми пройшли важкий шлях, підняли галузь з колін. І тепер це все треба зруйнувати і почати з початку? – обурювався директор ВАТ «Волинська обласна друкарня» Дмитро Головенко. Його підтримали й інші промовці.
Багато нарікань було висловлено з боку учасників дискусії на адресу Міністерства культури та туризму, яке за дорученням Кабміну здійснює державну закупівлю книг для поповнення бібліотечних фондів. Цей процес, на думку учасників зустрічі, має відбуватися в атмосфері гласності і відкритості.
Як доповіла присутнім заступник міністра культури та туризму Олена Бенч, ініціатором листа до Уряду є поет Дмитро Павличко та група письменників, які входять до експертної ради міністерства. «Це не остаточна думка, це питання ще на стадії обговорення, - запевнила Олена Бенч. - Можливо, раціональніше буде передати держзамовлення на закупівлю книг Держкомтелерадіо. Ми були б не проти такого рішення.»
- Коли думка одного, нехай найвідомішого поета значить більше, ніж думка цілої галузі - то у мене є сумніви, - зауважив Олександр Афонін. І нагадав про необхідність публічного обговорення з представниками офіційної влади, видавничого бізнесу України будь-яких проектів, що тягнуть за собою кардинальні зміни в управлінні і функціонуванні видавничої галузі.
Т.в.о. Голови Комітету Анатолій Мураховський відповів на низку запитань учасників дискусії. Зокрема, він зазначив, що українським видавцям не звикати до праці в екстремальних умовах, долати кризові явища. Але навіть за несприятливих умов економічної кризи 90-х років галузь вистояла. Суворі випробування допомогли сконцентруватися тоді на головному, визначити пріоритети.
- Отже, і тепер не слід піддаватися емоціям, та панікерським настроям, - зазначив Анатолій Мураховський.- У нас є усе необхідне, щоб вижити в ці непрості часи. Спільно з громадськими організаціями, які об’єднують суб’єктів видавничої справи різних форм власності, Держкомтелерадіо протягом останніх років розробляв важливі законопроекти, здійснював конкретні кроки, спрямовані на розвиток національного книговидання. Ви пам’ятаєте, який величезний опір довелося нам витримати на шляху прийняття Закону про пільгове оподаткування суб’єктів видавничої справи! Скільки часу було витрачено у дискусіях, скільки аргументів було наведено, щоб переконати і урядовців, і чиновників, і юристів, і фінансистів у необхідності збереження таких пільг. І все ж таки ми перемогли - дію закону подовжено до 2015 року!
Т.В.О. Голови Комітету нагадав видавцям й іншу проблему, яку вони змогли вирішити разом. Відсутність злагодженої протекціоністської політики всіх органів державної влади та місцевого самоврядування щодо суб'єктів книговидавничої справи призвела свого часу до значного скорочення мережі підприємств книгорозповсюдження. Лише у столиці за останні роки були закриті спеціалізовані книжкові магазини "Поезія", "Мистецтво", "Передплатні видання", "Пропагандист", "Світогляд", "Спортивна книга", "Зміна", "Ноти", "Книга-поштою", "Технічна книга", "Книжковий світ". Цей мартиролог культурних втрат поповнили назви книгарень у Вінницькій, Закарпатській, Київській, Одеській, Хмельницькій областях.
- Ми відстоювали кожну книгарню, залучаючи до цієї боротьби громадськість, ЗМІ,- зазначив Анатолій Мураховський. - Врешті-решт, розроблено законопроект «Про внесення змін до статті 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна». Він спрямований на недопущення виселення видавництв та книгарень із приміщень, які вони займали впродовж багатьох років. Закон треба негайно ухвалити. Переконаний, що навіть в умовах економічної кризи прагнення наших співвітчизників до джерела знань та інформації, яким безумовно є книга, не зменшиться. Книга і в ці складні часи має бути загальнодоступною. Цьому також сприятиме урядове рішення увести в дію вимоги щодо функціонування об’єктів роздрібної торгівлі книжковою продукцією.
Присутні ухвалили рішення звернутись офіційно від імені наради до Кабінету Міністрів України з вимогою затвердити та почати реалізацію Програми популяризації вітчизняної книговидавничої продукції, затвердити Постанову Кабміну щодо фінансової підтримки суб’єктів видавничої справи з використанням механізмів часткового покриття відсотків по отриманих ними кредитах за рахунок держбюджету «облікова ставка нацбанку». Також вони наполягають на необхідності внесення змін до ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» щодо суб’єктів видавничої справи та низки інших законів. Передачу функцій управління видавничою галуззю від Держкомтелерадіо до Мінкультури учасники зборів вважають недоцільним.