| 29 вересня цього року на засіданні колегії Держкомтелерадіо України було розглянуто питання «Про стан інформаційного простору Донецької області». Колегія констатувала, що на сьогодні в області сформована розвинена інформаційна інфраструктура, яка в основному задовольняє попит населення на інформацію. За кількістю телерадіоорганізацій (165) Донецька область посідає перше місце в Україні (близько 9% від загальної кількості телерадіоорганізацій в Україні). |
Одним з потужних регіональних аудіовізуальних засобів масової інформації області, що має значний вплив на глядацьку аудиторію, є Донецька обласна державна телерадіокомпанія. За результатами конкурсу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, який відбувся 16 серпня 2011 року, щодо права на регіональне мовлення у цифровому мультиплексі МХ-5 Донецька ОДТРК визначена одним із переможців. Ця перемога надає їй можливість, транслюючи сигнал сімома цифровими телевізійними передавачами, збільшити охоплення населення регіону до 84,9% або 3,75 млн. чол. з покриттям території до 85% (нині в аналоговому стандарті охоплення населення складає 60%).
Крім Донецької ОДТРК право на мовлення у цифровому стандарті в мультиплексі МХ-5 отримали ще вісім регіональних та місцевих мовників.
В області зареєстровано 1249 друкованих засобів масової інформації місцевої сфери розповсюдження. З них - 42 комунальних друкованих видання, загальний разовий наклад яких становить понад 250 тис. примірників. За кількістю періодичних видань область посідає одне з перших місць в Україні.
На Донеччині функціонує понад 20 інформаційних Інтернет-сайтів, власні веб-сайти мають 15 редакцій друкованих засобів масової інформації.
Колегією відзначено зусилля місцевої влади щодо розвитку книговидавничої сфери. У 2010 році видавництвами області підготовлено і видано 1540 назв книг загальним накладом 2,9 млн. примірників. За останні п’ять років за підтримки обласного бюджету видано 45 найменувань соціально значущих книг, якими було поповнено фонди бібліотек і навчальних закладів області. 618 об’єктів роздрібної торгівлі забезпечує населення області книжковою продукцією.
Водночас, колегія зазначила, що в інформаційному просторі Донеччини існує низка невирішених проблем.
Зокрема, Донецька ОДТРК не має повноцінного телевізійного мовлення 24 години на добу і ділить ефірний час з іншим мовником. У 40 відсотків населення області відсутня можливість приймати телевізійний сигнал телерадіокомпанії. Творча складова та технічна якість значної кількості програм телерадіокомпанії не відповідає сучасним вимогам. При цьому чисельність її співробітників (281) є однією із найбільших серед обласних і регіональних державних телерадіокомпаній.
У зв’язку з впровадженням цифрового телебачення в Україні, на думку колегії, найбільш актуальними завданнями для місцевої влади є сприяння процесу розбудови мережі цифрового мовлення в Донецькій області та забезпечення соціально незахищених верств населення перетворювачами - ресиверами (сет-топ-боксами) стандарту DVB-T2.
Колегія також висловила стурбованість стосовно скорочення мережі проводового мовлення (населення міст охоплено проводовим мовленням на 24,0 %, сільських районів – на 19,0%), оскільки це звужує доступ жителів області до інформації, послаблює технічну можливість оповіщення населення на випадок надзвичайних ситуацій, техногенних катастроф.
Загальною проблемою більшості редакцій районних комунальних друкованих ЗМІ є застаріла матеріально-технічна база.
В умовах фінансової кризи, деякі сегменти мережі книгорозповсюдження зазнали скорочення, зокрема це стосується забезпечення жителів сільської місцевості області книготорговельними послугами.
За результатами засідання колегія Держкомтелерадіо України ухвалила рішення, спрямоване на вирішення проблемних питань в інформаційному просторі Донецької області, зокрема: Донецькій обласній державній адміністрації та обласній раді рекомендовано ухвалити обласну цільову програму розвитку інформаційної сфери регіону на 2012 – 2015 роки, сприяти впровадженню цифрового мовлення, збільшенню випуску соціально значущої літератури та розширенню мережі книгорозповсюдження; Донецькій ОДТРК доручено забезпечити виконання заходів, спрямованих на вдосконалення взаємодії між ОДТРК з урахуванням переходу на цілодобове мовлення державних телерадіокомпаній у цифровому стандарті розповсюдження сигналу, покращити творчо-виробничий процес для підвищення конкурентоспроможності власного теле- та радіопродукту.