• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
Колегія Держкомтелерадіо розглянула результати аудиторської перевірки
опубліковано 02 листопада 2009 року о 18:02

Результати аудиту Рахункової палати розглянула колегія Держкомтелерадіо, у засіданні якої взяла участь начальник відділу Рахункової палати Тетяна Зоренко.

Рахункова палата з 25 травня по 24 липня 2009 року проводила аудит ефективності використання коштів держбюджету, виділених Держкомтелерадіо на виробництво та розповсюдження телерадіопрограм за держзамовленням у 2008 році та I півріччі 2009 року в Державному комітеті телебачення та радіомовлення, Національній телекомпанії України, Національній радіокомпанії України, державній телерадіокомпанії «Всесвітня служба УТР», а також у Севастопольській, Харківській, Львівській, Одеській, Донецькій та Дніпропетровській ОДТРК. За висновками рахункової палати, Держкомтелерадіо у 2008-2009 роках неефективно здійснив планування видатків на виробництво телерадіопрограм для державних потреб на суму 50,8 млн. грн. та на суму 112,3 тис. грн. використав коштів з бюджетними правопорушеннями.

Погодившись в основному з зауваженнями, члени колегії звернули увагу на законодавчу неврегульованість деяких питань, які й призводять до порушень.

Зокрема, аудит встановив, що до державних контрактів на 2008 та 2009 роки незаконно включені кошти на виробництво і розповсюдження телерадіопрограм у кількості 28,5 тис. годин на суму понад 35,0 млн грн Всесвітній службі УТР (мовлення на територію Північної та Південної Америки та Австралії), НРКУ (іномовлення радіопрограм), Криворізькому міському державному об'єднанню телебачення і радіомовлення Дніпропетровської ОДТРК (радіомовлення) за відсутності у них ліцензій на відповідне мовлення.

«Втім, згідно з чинним законодавством України іномовлення не є предметом ліцензування українським державним регуляторним ліцензуючим органом - Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, оскільки програми іномовлення поширюються на території інших держав, - прокоментувала результати аудиту начальник відділу контрольно-ревізійної роботи Держкомтелерадіо Наталія Степанова. - Ліцензування ж стосується видів діяльності, які здійснюються на території України, споживачами яких є її населення. Крім того, оскільки радіочастоти, тобто канали мовлення, на постійній основі за радіоорганізаціями не закріплюються, короткохвильове мовлення не ліцензується в жодній країні Світу. Питання транскордонного мовлення регламентується міжнародними документами. Зокрема, в Європі Європейською конвенцією про транскордонне телебачення, до якого нещодавно приєдналася Україна»

Про цю правову колізію, яку необхідно вирішувати у законодавчому руслі, говорили президент Всесвітньої служби «УТР» Василь Юричко, президент НРКУ Віктор Набруско та член колегії, народний депутат України Володимир Яворівський

«Щодо порушень Криворізького МДОТР, - зазначає Наталія Степанова, - то воно здійснювало радіомовлення на підставі ліцензії Дніпропетровської ОДТРК, у якій були передбачені відрізки мовлення на місто Кривий Ріг, та контрактом між КМДОТР та ДОДТРК.»

Аудиторська перевірка Рахункової палати також визнала, що при максимальному ліцензійному обсязі мовлення 24 год/добу обсяги державного телемовлення знаходилися в межах від 14 до 20 год/добу, а обсяги державного радіомовлення - від 3 до 24 год/добу. А в ліцензіях окремих ДТРК є невідповідність сумарного обсягу програм за жанровим розподілом загальному обсягу мовлення, що потребує внесення змін до ліцензій.

«Але чи доцільно Рахунковій палаті втручатися в «жанрове розмаїття», коли навіть наукові підручники не мають чітко визначених критеріїв журналістських жанрів? – парирував на цей закид аудиторів Володимир Яворівський. Його підтримав й інший член колегії – академік Микола Жулинський.

 

У ході перевірки було також виявлено, що в 2008 році Держкомтелерадіо уклав контракти з ДТРК на виконання державного замовлення з виробництва телерадіопрограм на 16,4 тис. годин менше, ніж затверджено відповідною постановою Кабміну, відтак, неефективно витрачені 17,3 млн. гривень.

«Оскільки відповідне рішення Мінекономіки було прийняте лише наприкінці липня 2008 року (наказ Мінекономіки від 29.07.2008 року № 310), а виробити та розповсюдити, починаючи з середини року, передбачені в постанові Уряду обсяги, обраховані на повний рік, було неможливо, телерадіокомпанії відзвітували за фактично відпрацьовані обсяги за І та ІІ квартали 2008 року в межах обсягів мовлення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2008 року № 443 «Про державне замовлення на закупівлю товарів, виконання робіт, надання послуг для державних потреб у 2008 році» за розділом «Інформаційні послуги», - коментує висновки аудиту Наталя Степанова. - Ситуація, що склалася, змусила Держкомтелерадіо звернутися до Мінекономіки з проханням здійснити коригування у бік зменшення, проте звернення Комітету відповідної підтримки в Мінекономіки не знайшло.»

 

Окрім цього, аудитори констатували, що штатна чисельність ДТРК не залежить від обсягу державного замовлення. У п'яти вибірково взятих ДТРК встановлено, що навантаження їх творчих працівників становить менше 50% рекомендованого комітетом навантаження. При цьому на виплату зарплати у 2008 році та І півріччі 2009 року в цих ДТРК витрачено 17,6 млн. грн., що є їх неефективним використанням.

«Держкомтелерадіо розробив, розглянув на колегії та затвердив Методику визначення штатної чисельності обласної та регіональної державних телерадіокомпаній, - зазначає Наталя Степанова. - Комітетом рекомендовано ОДТРК керуватися зазначеною Методикою при формуванні структури та штатної чисельності телерадіоорганізації. Але, оскільки розпочатий у 2008 році процес приведення штатної чисельності у відповідність до економічно обґрунтованих обсягів, пов’язаний із суттєвими скороченнями персоналу або його перерозподілом у деяких компаніях, він не може бути завершений у стислі терміни. В той же час, порівняння штатної чисельності працівників з чисельністю, що існувала кілька років тому, дає підстави стверджувати, що намітилася позитивна динаміка у приведенні штатної чисельності до обсягів державного замовлення.»

 

 

За підсумками аудиту колегія Держкомтелерадіо ухвалила, що до 16 листопада має бути розроблена, а до 1 грудня подана на узгодження Кабміну нова редакція Положення про державне замовлення на виробництво і трансляцію теле- та радіопрограм.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux