• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
Колегія Держкомтелерадіо розглянула питання оптимізації системи державного радіомовлення
опубліковано 29 жовтня 2010 року о 16:16

28 жовтня відбулося засідання колегії Держкомтелерадіо. Вів засідання Голова Комітету Юрій Плаксюк.

Члени колегії розглянули пропозиції Національної радіокомпанії України щодо оптимізації системи державного радіомовлення, в тому числі на зарубіжну аудиторію. З доповіддю з цього питання виступив генеральний директор Національної радіокомпанії України Тарас Аврахов.

На сьогодні колись пріоритетні і потужні мережі радіомовлення в діапазонах довгих та середніх хвиль ДХ та СХ складаються переважно з трьох передавальних центрів: Миколаївського радіоцентру в с. Луч, радіопередавального центру м. Бровари та радіопередавального центру в складі Львівського ОРТПЦ (с. Красне), а також низки радіоцентрів меншої потужності, які входять до складу Концерну РРТ.

Однак, зазначив доповідач, через щорічне збільшення тарифів, ліквідацію та застарілість обладнання не забезпечуються необхідні технічні параметри мовлення державних радіопрограм у діапазонах ДХ та СХ. У 2009 році державні радіопрограми поширювалися тільки 11-ма передавачами загальною потужністю 1,173 МВт, що суттєво зменшило охоплення населення цими програмами: УР-1 – до 85%, УР-3 – до 5%, а на поширення УР-2 не працював і не працює нині жоден передавач. Цього року ситуація ще більше загострилася: Концерн РРТ забезпечує експлуатацію лише пяти потужних передавачів, три з яких транслюють програми упродовж 4 годин.

«Передавальна технічна база, на якій розповсюджуються програми НРКУ, у тому числі і на зарубіжну аудиторію, за останні 15 років експлуатації практично не модернізувалась і, як наслідок, морально та фізично застаріла, - зазначив Тарас Аврахов. - Парк передавачів складається в основному з техніки радянського виробництва, яка має незадовільні техніко-економічні показники, а саме: потребує значних витрат на електроенергію та обслуговування».

На думку доповідача, існуючі радіомережі вимагають докорінного переоснащення сучасними передавальними засобами, здатними працювати як в аналоговому, так і цифровому стандарті DRM у синхронному режимі.

План модернізації мереж державного (суспільного) радіомовлення на 2011 – 2015, запропонований НРКУ, передбачає заміну застарілих передавачів з ККД 40% у с. Красне, місті Бровари та с. Луч, які нині транслюють програми УР-1, УР-2 та УР-3, на нові з переналаштуванням існуючих антенних систем на наступні частоти:

УР-1 – 936 кГц;

УР-2 – 549 кГц;

УР-3 – 783 кГц.

За підрахунками фахівців НРКУ, вартість заміни існуючих передавачів коштуватиме 30 млн. грн. У разі переоснащення, видатки на трансляцію складатимуть 20 млн. грн. щороку.

Тоді як трансляція радіопрограм усіма нині передбаченими ліцензіями застарілими передавальними засобами ДХ- і СХ - діапазонів щороку коштувала б державі близько 50 млн. грн. Переваги переоснащення - очевидні.

Крім того, заміна парку передавачів передбачає можливість гармонійного переходу на цифровий стандарт DRM, та забезпечення стовідсоткового охоплення населення України радіопрограмами НРКУ у середньохвильовому діапазоні. Члени колегії погодились з тезою генерального директора радіокомпанії Тараса Аврахова, що даний захід не є альтернативою розбудові FM-мереж, а додатковим до неї.

Переоснащення радіомереж також сприятиме підвищенню конкурентоспроможності та ефективності і Всесвітньої служби «Радіо Україна», розширивши її цільову аудиторії. Адже застаріла технічна база іномовлення, розрахована на приймання програм у короткохвильовому діапазоні (КХ), який на даний час позбавлений доступу до слухачів за кордоном.

Щодо проводового радіомовлення, то на думку НРКУ, слід зберегти кількість радіоточок до 2015 року на рівні 3,0 млн. з мережею понад 18 тисяч населених пунктів. Для цього необхідно вжити термінових заходів - підготувати програму модернізації проводового мовлення, передбачивши створення окремої структури (а при проведенні приватизації ВАТ «Укртелеком», вилучити з приватизації систему проводового мовлення) та протягом 2012 року запровадити на радіотрансляційних вузлах супутниковий прийом для поширення трьох програм Українського радіо.

Колегія ухвалила рішення доопрацювати запропонований НРКУ План модернізації мереж державного (суспільного) радіомовлення на 2011 – 2015 роки з урахуванням реальних можливостей його реалізації. Також за рішенням колегії Держкомтелерадіо терміново готуватиме проект постанови Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо розвитку мереж державного радіомовлення».

Тарасу Аврахову доручено до 31 грудня 2010 року внести пропозиції щодо вдосконалення роботи Всесвітньої служби «Українське радіо», зокрема, ефективнішого використання усіх можливих способів поширення програм, включаючи мережу Інтернет, супутниковий та ефірний канали.

Також члени колегії обговорили питання діяльності Об’єднання художніх колективів «Музика», до якого входять Заслужений академічний симфонічний оркестр, Академічний хор імені П. Майбороди, Академічний оркестр народної та популярної музики, Великий дитячий хор у складі НРКУ та фінансування їхніх витрат через державне замовлення на виробництво і розповсюдження теле- та радіопрограм. Отже відповідним структурним підрозділам Держкомтелерадіо доручено підготувати фінансово-економічне обґрунтування доцільності перегляду статусу Об’єднання «Музика» (директор, художній керівник, диригент Заслуженого академічного симфонічного оркестру Національної радіокомпанії України – Володимир Шейко) зі створенням окремої юридичної особи та опрацювати питання щодо його фінансування за бюджетною програмою 1701230 «Фінансова підтримка державних музичних колективів».

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux