Київська міжнародна книжкова виставка-ярмарок, яку Держкомтелерадіо організувало і провело в «Українському домі» 19-22 грудня, відвідало понад 20 тисяч шанувальників книги. Участь у ній взяли 250 видавничих і розповсюджу вальних організацій та підприємств України. Ця подія стала підсумком виконання плану заходів з проведення Року української книги, і водночас стартовим майданчиком для нових ініціатив у справі державної підтримки та розвитку книговидавничої галузі.
«Книжкові контракти» дістали схвальні відгуки видавців, експертів, відвідувачів. Серед позитивів відзначено: проведення видавництвами-учасниками численних, фактично в режимі нон-стоп, різнопланових культурно-мистецьких акцій, що привернуло увагу до виставки широкого загалу і преси. Успішною виявилася і бізнес-складова – укладено за попередніми відомостями 30 контрактів між авторами, видавцями, розповсюджувачами. А також у передсвяткові дні тривав активний продаж нових видань, представлених на стендах. Нарешті, знайшла підтвердження і ще більшу підтримку апробована на серпневій виставці-ярмарку (ІІІ Київській) ініціатива Держкомтелерадіо надавати вітчизняним учасникам виставкові площі безплатно, за державний кошт орендуючи необхідні приміщення і обладнання.
Докладний офіційний звіт про роботу виставки-ярмарку «Книжкові контракти» - до вашої уваги.
ПІДСУМОК ПРОВЕДЕННЯ КИЇВСЬКОЇ МІЖНАРОДНОЇ КНИЖКОВОЇ ВИСТАВКИ-ЯРМАРКУ «КНИЖКОВІ КОНТРАКТИ»
На виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2007 року № 968 Держкомтелерадіо забезпечив проведення Київської міжнародної книжкової виставки-ярмарку в Центрі ділового та культурного співробітництва «Український дім» з 19 по 22 грудня 2007 року.
Враховуючи те, що зазначений виставковий захід проводився наприкінці Року української книги, оголошеного Указом Президента України від 15.12.2006 р № 1088, виставка-ярмарок «Книжкові контракти» стала своєрідним підсумком виконання плану заходів з проведення Року української книги ‑ визначної події в культурному житті держави.
Відкрили виставковий захід Голова Держкомтелерадіо Едуард Прутнік та керівник Головного управління гуманітарної політики і культурної спадщини Секретаріату Президента України Олександр Биструшкін, який зачитав вітальний лист учасникам виставки від Президента України.
На відкритті виставки було зазначено, що сьогодні у розвитку вітчизняної книговидавничої галузі спостерігаються позитивні тенденції. Підтвердженням цьому є зростання кількості назв книг, що випускаються в Україні, збільшення накладів друкованої продукції.
За інформацією ДНУ «Книжкова палата України імені Івана Федорова» станом на грудень 2007 р. до цієї наукової установи надійшло 14 644 назви книжок і брошур загальним накладом 47 573,6 тис. прим., що становить (у порівнянні з аналогічними даними за минулий рік) за назвами 114,6%, за тиражами 103,6%.
Серед них українською мовою випущено 9 519 назв (65,0 % від загальної кількості назв книг); російською — 3 893 назв (26,6 %). У порівнянні з аналогічними даними 2006 р. спостерігається зростання кількості видань українською мовою за назвами на 1 077 друк. одиниць.
За прогнозами фахівців Книжкової палати України, очікувана кількість надрукованих у 2007 р. видань становитиме приблизно 16 000 назв книг, загальним накладом 55,0 млн прим. Очікувана кількість видань українською мовою становитиме приблизно 10 500 назв, загальним накладом 29,0 млн прим., російською 4 500 назв, загальним накладом 23,0 млн прим.
В роботі виставки-ярмарку взяли участь близько 250 суб’єктів видавничої справи, більшість (близько 150) з яких мали окремі стенди, решта – колективні. Усі виставкові площі для учасників виставкового заходу було надано безоплатно, що відповідало політиці Держкомтелерадіо, спрямованій на надання різним видавництвам рівних умов і можливостей для презентації продукції.
Перевагу у розміщенні на виставкових площах мали лише видавництва та видавничі організації, що випускають літературу дитячої тематики. Їх розміщування було зосереджено на першому поверсі. Відвідувачі виставки-ярмарку «Книжкові контракти» мали змогу ознайомитися з дитячими книжковими та періодичними виданнями. Це дало можливість провести чимало цікавих та яскравих культурно-мистецьких акцій для дітей, зокрема, в перший день роботи виставки ‑ у День Св. Миколая. Зокрема, редакції газети «Казковий вечір», журналу «Однокласник» організували імпровізоване свято-казку Святого Миколая, яке завершилось церемонією вручення нагород переможцям конкурсу юних журналістів «Твій погляд».
Крім видавців та видавничих організацій, на виставці-ярмарку «Книжкові контракти» представили книжкову продукцію представники центральних органів виконавчої влади, обласних та міських державних адміністрацій. Міністерство у справах сім’ї, молоді та спорту експонувало матеріали, присвячені проведенню Чемпіонату Європи по футболу «Євро-2012» та розвитку параолімпійського руху в Україні.
Видавництво «Освіта» за дорученням Міністерства освіти і науки презентувало нові підручники та посібники.
На стенді Держкомтелерадіо демонструвалися книги, випущені за бюджетною програмою «Українська книга» та «Кращі книги», представлені на виставці.
Зазначимо, що до цьогорічної програми «Українська книга» було включено 139 назв 55 видавництв України на суму 20 млн грн. Станом на 25.12.2007 р. випущено 110 назв книг таких авторів, як Тарас Шевченко, Степан Руданський, Генрик Сенкевич, Станіслав Лем, Неллі Корнієнко, Ліна Костенко, Євген Гіщинський, Олекса Ошуркевич та інші. Планується, що до кінця поточного року світ побачать ще понад 10 назв видань. У відповідності до рознарядок певна кількість примірників надрукованих книг направляється Комітетом для поповнення суспільних фондів бібліотек системи культури та освіти.
Помітними подіями першого дня стали брифінг для преси Голови Держкомтелерадіо Едуарда Прутніка, під час якого він відповів на численні запитання журналістів про перспективи розвитку вітчизняної книговидавничої галузі, та «круглий стіл», присвячений актуальним проблемам книговидання та книгорозповсюдження. Зокрема, під час проведення засідання «круглого столу» йшлося про реалізацію Держкомтелерадіо державної політики у видавничій сфері та стан виконання заходів з проведення в Україні Року української книги. Наголошувалося на тому, що Комітет вживає заходів для стимулювання розвитку видавничої галузі для наповнення ринку україномовною друкованою продукцією; формує та реалізує випуск книг у рамках бюджетної програми «Українська книга»; організовує участь українських видавців, поліграфістів і книгорозповсюджувачів у міжнародних, регіональних спеціалізованих виставках-ярмарках в Україні та за кордоном; сприяє відновленню всеукраїнської мережі книжкової торгівлі і розповсюдження.
Окремо наголошувалося на підсумках проведення Року української книги, основним виконавцем Плану заходів якого було визначено Держкомтелерадіо. Так, упродовж 2007 року Комітет забезпечив участь України у престижних міжнародних книжкових виставках-ярмарках у Мінську, Варшаві, Франкфурті-на-Майні, Москві. Україна вперше за роки незалежності була Почесним гостем двох міжнародних книжкових виставок-ярмарок ‑ XIV Мінської та 52-ї Варшавської. Зокрема, у Варшаві українські видавці представили близько З тис. назв книг, випущених упродовж 2005-2007 років 150 видавництвами.
Крім того, Держкомтелерадіо в рамках реалізації бюджетної програми «Інформаційне та організаційне забезпечення участі України у міжнародних форумах, конференціях, виставках» у 2007 році організував, крім згаданої виставки-ярмарку «Книжкові контракти», Третю Київську міжнародну книжкову виставку-ярмарок «Книжкові контракти» напередодні святкування Дня незалежності України.
Під час проведення «круглого столу» також відзначалось, що Держкомтелерадіо протягом Року української книги розроблено понад десять документів, серед яких є проекти доповнень до законів, які регулюють видавничі, орендні, податкові, соціальні аспекти видавничої справи, державна програма популяризації української книги та концепція відновлення всеукраїнської мережі книгорозповсюдження. Напрацьована нормативна база, за умови її прийняття і втілення, значно поліпшить умови роботи галузі, сприятиме її подальшому розвитку.
Програма Київської міжнародної книжкової виставки-ярмарку «Книжкові контракти», затверджена Оргкомітетом з підготовки та проведення виставкового заходу, нараховувала близько ста культурно-мистецьких акцій за участю представників видавництв і видавничих організацій різних форм власності, а також письменників, літературознавців, мистецтвознавців, художників-графіків, фотографів. Відбувалися численні презентації нових видань, зустрічі з письменниками, оформлювачами, художниками, керівниками видавництв, автограф-сесії авторів популярних літературних творів. Варто відзначити презентації книг, які відбулись на виставці-ярмарку «Книжкові контракти» і викликали в читацьких колах позитивний резонанс: «Неймовірні пригоди Івана Сили – найдужчої людини світу» Олександра Гаврюша за участю найсильнішої людини світу Василя Вірастюка («Видавництво «Старого Лева» (м. Львів); «Лесь Курбас: репетиція майбутнього» Неллі Корнієнко, «Мар’ян Крушельницький: школа образного перевтілення, заповідана Лесем Курбасом» Леся Танюка, «Майстер» (Богдан Ступка) Володимира Мельниченка (видавництво «Либідь», м. Київ); нових творів лауреатів Шевченківської премії Валерія Шевчука, В’ячеслава Медведя, Марії Матіос за участю авторів (видавництво «Піраміда», м. Львів). Великий резонанс викликала найбільша в Україні одночасна автограф-сесія авторів та художників видавництва «Грані-Т» (м. Київ) для Книги рекордів Гіннеса в Україні, презентація книги «Книга-меморіал Великолепетиського району Херсонської області, голодомори 1921-1923, 1932-1933. 1946-1947 на Великолепетищині» за участю автора М. Марченка та голови райдержадміністрації А. Міняйла та інші.
Держкомтелерадіо у нинішньому році започаткував проведення Всеукраїнського конкурсу на краще періодичне друковане видання для дітей та юнацтва, щорічного конкурсу на краще представлення української книги в друкованих та електронних засобах масової інформації, які було внесено Міністерством юстиції до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. У рамках виставки-ярмарку «Книжкові контракти» відбулось підбиття підсумків зазначених конкурсів, нагородження переможців. Дипломи учасників конкурсу на краще періодичне друковане видання для дітей та юнацтва одержали редактори журналів «Малятко», «Барвінок», «Арт-клас» (Львів), «12+», «Юний натураліст» та щотижневої повнокольорової газети для дошкільнят «Казковий вечір». Дипломи переможців конкурсу на краще представлення книги в друкованих та електронних ЗМІ було вручено представникам газети «Літературна Україна», авторам циклу радіопередач «Екслібрис», «Прем’єра книги», «Книжковий ярмарок» Національної радіокомпанії України та автору циклу телепередач «Книга.ua» Національної телекомпанії України.
У рамках виставки відбулося також вручення премії імені В’ячеслава Чорновола за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики. Лауреатом премії ім. В’ячеслава Чорновола у 2007 році став Корсак Іван Феодосійович, головний редактор газети «Сім’я і дім», член Національної спілки письменників України, за художньо-документальну повість «Гетьманич Орлик».
Під час організації виставкових заходів традиційно визначалися кращі книги, представлені на виставці. Зокрема, було відзначено 31 книгу, серед яких ‑ «Лісова пісня» Лесі Українка (видавництво «Веселка», м. Київ), «В пустелі та джунглях» Генрика Сенкевича (видавничий дім «Артклас», м. Львів), «Голодомор 1932-1933 років в Україні. Документи і матеріали» Руслана Пирога (видавничий дім «Києво-Могилянська академія», м. Київ), серія візуальних словників для вивчення іноземної мови через зорове сприйняття «Мій перший візуальний словник» (видавництво «Перун», м. Ірпінь), серія електронних підручників «Українська мова. Українська пісня. Український танець» (видавництво «Альма-матер» Луганського національного педагогічного університету ім. Т. Шевченка), «Поезія вагантів. Вибрані латиномовні поезії XII – XIII ст.» в перекладі українською мовою (видавництво «Світ», м. Львів), «Фінансова цивілізація» Володимира Ільїн (видавництво «Книга», м. Київ), «Полтавська шевченкіана» Петра Ротача (видавництво «Дивосвіт», м. Полтава), «Кримсько-татарські народні казки та легенди» (видавництво «Етнос», м. Київ), «Українська жіноча проза. Марко Вовчок, Ольга Кобилянська, Наталія Кобринська» (видавництво «Прапор», м. Харків) та інші.
Визначною подією на Київській міжнародній книжковій виставці-ярмарку «Книжкові контракти» стала благодійна передача Держкомтелерадіо книг, випущених за програмою «Українська книга», спеціалізованим навчальним закладам: Бучанській школі-інтернат для дітей сиріт та дітей без батьківської опіки, Київській спеціальній школі-інтернат № 6 для глухих дітей та школі-інтернат № 3 для дітей-сиріт, Кельменецькій районній бібліотеці Чернівецької області, Тиврівській районній бібліотеці Вінницької області, районному дитячому будинку «Світанок» с. Красилівка Ставищанського району Київської області, бібліотеці с. Переможне Луганської області, а також Міністерству закордонних справ України для передачі школам з українською мовою викладання в зарубіжних країнах.
Підсумовуючи проведення книжкової виставки-ярмарку «Книжкові контракти», слід навести таку статистику:
‑ впродовж чотирьох днів роботи виставки її відвідало близько 20 тисяч киян і гостей столиці,
‑ підписано понад 30 контрактів між авторами, видавцями, виготівниками і розповсюджувачами видавничої продукції,
‑ кожним учасником-видавцем виставкового заходу реалізовано щодня друкованої продукції на суму від 300 до 5000 грн,
- проведено близько 120 культурно-мистецьких заходів.
Окремо слід зазначити успішне і оперативне використання медіа-ресурсу з метою популяризації виставки-ярмарку як на етапі анонсування заходу, так і під час його проведення. Близько 300 інформаційних повідомлень було розміщено на державних і недержавних телевізійних, радійних та друкованих носіях. Відео та аудіо ролики транслювали інформаційні партнери Держкомтелерадіо ‑ Національна радіокомпанія України, Національна телекомпанія України, Всесвітня служба «Українське телебачення і радіомовлення», телеканали: ICTV, НТН, Інтер, Українське національне інформаційне агентство «Укрінформ». Серед друкованих ЗМІ медіа-партнером стала «Газета по-киевски».
На виставці-ярмарку було акредитовано 65 представників засобів масової інформації, які представляли 46 друкованих та електронних ЗМІ. Серед них: 20 – телерадіокомпаній, 8 інформаційних агенцій, 13 друкованих ЗМІ, 5 інтернет-видань.
З урахуванням досягнутих результатів проведення Київської міжнародної книжкової виставки-ярмарку «Книжкові контракти», а також позитивних відгуків видавництв і видавничих організацій щодо вагомого внеску в культурне життя суспільства, Держкомтелерадіо зацікавлене у тому, щоб такий виставковий захід став традиційним і проводився наприкінці кожного року. Це даватиме можливість підбивати підсумки роботи галузі впродовж певного періоду і сприятиме подальшому розвитку виставкової діяльності за участю видавництв, підприємств поліграфії та книгорозповсюдження з усіх регіонів України. Держкомтелерадіо у такий спосіб прагне посилити популяризацію вітчизняної видавничої продукції, сприяти обмінові досвідом, поглибленню співпраці між суб’єктами видавничої справи, формуванню внутрішнього книжкового ринку за рахунок україномовних книжкових видань, налагодженню мережі розповсюдження друкованої продукції в масштабах держави та експерту української книги на міжнародний книжковий ринок.