• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
"Каменяр" святкує 70-ліття
опубліковано 29 грудня 2009 року о 12:50

2009 рік для Державного підприємства «Всеукраїнське державне багатопрофільне видавництво «Каменяр», що підпорядковується Держкомтелерадіо України, ювілейний – у грудні цього року видавництву виповнюється 70 років.

Як каже директор «Каменяра» Дмитро Сапіга, видавництво завжди мало свої традиції – добрі українські, і ці традиції підтримуються і сьогодні.

Видавництво «Каменяр» було створене у 1939 році з невеликого книжкового відділу при Львівському видавництві «Вільна Україна». У роки Другої світової війни тимчасово було припинено видавничу діяльність, але в січні 1945 р. відновлено на тій же базі. У квітні 1964-го видавництво набуло солідного статусу і стало республіканським. На жаль, сьогодні в Україні таких державних книжкових видавництв залишилося небагато, проте «Каменяр» зумів утриматись на плаву книжкового ринку серед різноманіття асортименту продукції, попри все зберегти свої давні традиції.

У творчому доробку «Каменяра» - понад шість тисяч назв книг. Серед видань – твори видатного українського письменника, вченого, громадсько-політичного діяча Івана Франка. Неодноразово видавалися його повісті, оповідання, казки та поезії. Окремими книжками виходили спогади про Великого Каменяра, путівники по музеях І. Франка, дослідження, пов’язані з його творчістю, оригінальна збірка документальних фотографій тощо.

Видавництво познайомило читачів також з літературною спадщиною багатьох соратників і послідовників Івана Франка – Наталі Кобринської, Уляни Кравченко, Михайла Павлика, а також таких письменників, як Богдан Лепкий, Юрій Липа, Богдан-Ігор Антонич, Юліан Опільський, Андрій Чайковський, Гнат Хоткевич, Михайло Яцків.

Чільне місце серед видань «Каменяра» займають книги творів сучасних авторів (Ірина Вільде, Роман Федорів, Роман Іваничук, Роман Горак, Євгенія Божик, Богдан Чепурко, Володимир Квітневий, ціла низка молодих поетів). Видавництво є співзасновником Літературної премії ім. Богдана-Ігоря Антонича «Привітання життя», започаткованої у 1994 р.

Серед здобутків «Каменяра» чисельні публікації творів польських письменників в українських перекладах – Адама Міцкевича, Юліуша Словацького, Марії Конопніцької, Кароля Войтили (Івана Павла II), Чеслава Мілоша, Тадеуша Ружевича, Віслави Шимборської, Збігнєва Герберта, Станіслава Лема, Юзефа Лободовського, Анджея Бурси.

Цього року львівське видавництво «Каменяр» у рамках відзначення 70-річчя від дня народження провело чимало зустрічей із читачами. Спеціально до ювілею було також розгорнуто виставку «Сто найцікавіших книжок видавництва «Каменяр» – від видань післявоєнних років до наших днів. Як зазначає Дмитро Сапіга, довоєнних видань у видавництві, на жаль не збереглося. Їхня присутність на книжкові карті України прослідковується лише за каталогами».

«Раніше, в радянські часи, видавництво «Каменяр» друкувало в рік 70 видань, в 2004 році — 67, а в 2008-му — 55 видань, тобто ми недалеко відстали за кількістю друкованих видань від тих часів, хоча за кількістю примірників на душу населення відстаємо. – каже Дмитро Сапіга. – Але попри все нам вдалося зберегти в колективі професіоналізм, набутий роками: аби вижити, ми не «скотилися» до видання примітивної літератури».

Видавництво продовжує видавати твори у серіях «Спадщина» та «Каменяр», а також започатковує нову серію «Особистості», в якій уже вийшли книжки про Б.-І.Антонича та С.Караффа-Корбут. У проекті — серія, яка розповідатиме про історію Січових Стрільців. Багато творів виходить у перекладі з англійської, французької, чеської, німецької літератур. Ця видавнича лінія буде продовжуватись, бо вона надзвичайно цікава читачам.

Сьогодні в асортименті «Каменяра» найрізноманітніша література, розрахована на великий контингент читацької аудиторії. На початку кожного його друкованого видання — видавнича символіка — Каменяр Івана Франка, котрий «лупає сю скалу» — невігластва, темноти й мороку.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux