• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
Історичні фонди Державного архіву друку "Книжкової палати України" буде оцифровано
опубліковано 06 травня 2008 року о 09:15

Фонди Державного архіву друку Державної наукової установи «Книжкова палата України імені Івана Федорова» є найповнішим в Україні зібранням з 1917 року і налічують понад 13 млн. 200 тисяч одиниць зберігання. Колегія Держкомтелерадіо України ухвалила рішення про перенесення цих унікальних історичних фондів на електронні носії.

 

Державний архів друку Державної наукової установи «Книжкова палата України імені Івана Федорова» є складовою частиною вітчизняної і світової культурної спадщини та інформаційних ресурсів суспільства, перебуває під охороною держави і призначений для задоволення інформаційних потреб суспільства.

Фонд Державного архіву друку є найповнішим в Україні з 1917 року зібранням і налічує понад 13 млн. 200 тисяч одиниць зберігання. Дослідження цієї унікальної скарбниці духовності дає змогу науковцям, спеціалістам різних галузей встановлювати дійсні факти історичного минулого нашої країни. Особливо рідкісним є фонд спеціального зберігання 1917—1976 років, який складається з видань, вилучених органами цензури та видань 1917—1940 років минулого століття. На сьогодні значна їх кількість збереглася лише в одному примірнику (книг - 110550 назв; газет - 15760 назв; журналів - 6094 назви).

Через критичний для збереження стан багатьох з цих унікальних видань виникла гостра потреба у створенні їх цифрових копій. Адже оцифрування документів Державного архіву друку дало б можливість забезпечити збереження на століття унікального фонду україніки, ввести дані про видання фонду до широкого наукового обігу, створити максимально повну, зручну в користуванні систему довідкової інформації про склад та зміст фонду, дати можливість оперативного повнотекстового доступу до архівів.

Саме тому одним з питань, винесених на розгляд засідання колегії Держкомтелерадіо від 24 квітня 2008 року, був розгляд пропозиції щодо необхідності перенесення на електронні носії історичних фондів Державного архіву друку Книжкової палати України.

Заступник директора з наукової роботи Державної наукової установи «Книжкова палата України» Галина Гуцол повідомила членів колегії, що з пропозицією про співробітництво в справі перенесення фондів на цифрові носії до Книжкової палати України у 2007 р. звернулася Євро-Азійська Міжнародна Торгова палата (ЄАМТП). Ця неполітична, неприбуткова організація з центральним офісом у м. Празі (Чеська Республіка) об'єднує компанії різних країн світу і займається впровадженням інноваційних технологій в галузі спеціальної техніки та залученням інвестиційних проектів з фондів Євросоюзу.

У рамках безкоштовного «пілотного» проекту за погодженням з Держкомтелерадіо Книжкова палата спільно з ЄАМТП зробила першу спробу оцифрування видань з фонду Державного архіву друку – по одному примірнику книги, газети та журналу. Роботу було здійснено компанією SIA «Infodisk Media», асоційованим членом ЄАМТП, що має великий досвід з оцифрування фондів бібліотек та архівів у різних країнах світу, бере участь у програмі OPEN ARСHIVE в країнах Скандинавії та Балтії, виконала ряд проектів з оцифрування найбільших державних архівів, у тому числі й Королівського архіву Швеції.

За результатами обговорення питання колегія ухвалила пропозицію щодо необхідності перенесення на електронні носії фондів Державного архіву друку та доручила Книжковій палаті України разом з профільними департаментами Комітету до 1 липня ц.р. опрацювати технічне завдання та відповідну галузеву програму з визначенням термінів виконання робіт, обсягів та джерел фінансування.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux