| У неділю, 7 лютого, о 15:30 в ефірі ТРК «Львів» відбудеться прем’єра документального фільму «Галицька весна української ідеї», який створено до 150-річчя до дня народження Михайла Грушевського. |
Це перша робота в українській документалістиці, присвячена саме львівському періоду життя і творчості Михайла Грушевського. Історик називав Львів «українським П’ємонтом», і саме львівське середовище на зламі 19-20 століть допомогло Грушевському викристалізувати українську національну ідею.
- Львів отримав в особі Грушевського геніального вченого та організатора, котрий відкрив наше національне «Я». Саме у Львові вчений зміг повноцінно реалізувати свій потенціал, - зауважує автор фільму Тарас Каляндрук. - В Російській імперії, громадянином котрої на той час був Грушевський, така праця закінчилася б для історика трагічно.
Журналіст Тарас Каляндрук готував факти та історичні матеріали про період перебування Михайла Грушевського у Львові. Адже саме тут за два десятиліття Грушевським було закладено основи для творення модерної української нації. Мова йде про його фундаментальне дослідження «Історія України-Руси», котра й досі залишається основою української історичної науки. Адже саме завдяки праці Грушевського Росія і Польща змушені були визнати існування української нації. До прикладу, в Російській імперії до цього часу було немислимо викладання української історії, а після виходу в світ праці Грушевського новітня російська імперія СРСР змушена була погодитись на створення УРСР та ввести в шкільну програму викладання історії України.