24 травня відбувся пленум Профспілки працівників культури України, в якому взяв участь заступник Голови Держкомтелерадіо Володимир Олексійович Горобцов. В своєму виступі він назвав кілька проблем, вирішення яких забезпечить функціонування державної інформаційної політики та книговидання.
Як наголосив Володимир Горобцов, у нинішніх соціально-економічних умовах особливого значення набувають узгоджені й зацікавлені спільні дії органів державної влади, суб’єктів інформаційної діяльності і профспілок.
Цього року підписано галузеві угоди у сфері телебачення і радіомовлення та видавничо-поліграфічній галузі на 2007-2008 рр. Безумовно, ці документи стануть одним з дієвих інструментів для реалізації державних соціальних гарантій.
У 2006 р. обсяг надання інформаційних послуг зріс на третину і перевищив 15 млрд. грн. Найбільше зріс обсяг наданих послуг з виробництва програм у сфері телебачення і радіомовлення – в 1,6 раза. Ці темпи удвічі перевищують зростання у сфері послуг загалом та у вісім – темпи зростання валового внутрішнього продукту.
У 2007 р. у 1,6 раза або на 219 млн грн. збільшено обсяги бюджетного фінансування системи Держкомтелерадіо.
Завдяки тому, що Комітет Гостелерадіо отримав повноваження з управління корпоративними правами держави ДАК «Укрвидавполіграфія», не допущено «тіньової» приватизації підприємств компанії.
ПРО РОЗДЕРЖАВЛЕННЯ ЗМІ
Одне з головних завдань – реальне реформування державних та комунальних друкованих засобів масової інформації. За даними статистики, на сьогодні в Україні зареєстровано та перереєстровано 737 комунальних та 232 державних періодичних видань.
Оскільки сьогодні у суспільстві висловлюються побоювання з приводу того, що процес роздержавлення може призвести до знищення суспільно-орієнтованої місцевої періодики, до скорочення багатьох робочих місць, слід зазначити, що ініціатива стосовно роздержавлення місцевої комунальної преси належить Національній спілці журналістів України. Уряд її підтримав та втілив у законопроекті «Про реформування державних та комунальних друкованих засобів масової інформації». Існує впевненість, що такий підхід дасть «друге дихання» комунальній пресі. При цьому були враховані пропозиції представників комунальних ЗМІ, профспілок та інших інститутів громадянського суспільства.
Проектом передбачено не лише механізм реформування, а й державні гарантії соціального захисту журналістів та забезпечення права громадян на інформацію.
Цілком справедливо, щоб у процесі роздержавлення майно редакцій було безкоштовно передане, або ж віддане за залишковою вартістю суб’єктам господарювання, а саме редакційним колективам. Людям потрібно дати матеріальну базу та можливість працювати самостійно. Таким чином, обласні, районні та міські газети позбудуться впливу місцевих органів влади, а журналісти отримають реальний шанс стати повноправними гравцями на ринку друкованої преси, виявити свої кращі організаційні та творчі здібності.
За словами Володимира Горобцова, Уряд не буде миритись з численними фактами порушень інформаційного законодавства, зокрема щодо обмеження або повного припинення фінансування редакцій державних і комунальних ЗМІ керівниками органів державної влади, тиску на редакторів і журналістів, переслідування за критичні матеріали.
ПРО ЗАХИСТ ЖУРНАЛІСТІВ
Дієвим кроком щодо посилення соціального захисту журналістів стане Закон України «Про захист професійної діяльності журналістів», проект якого підготовлено Держкомтелерадіо разом з Національною спілкою журналістів. У новій редакції Закону визначено перелік прав і свобод журналіста, поширено дію норм соціального захисту журналістів на осіб, які на час звернення за призначенням пенсії не працюють у редакції державного або комунального засобу масової інформації, але мають необхідний стаж роботи у редакції такого засобу масової інформації. Цим особам пенсія нараховується, виходячи з 80 відсотків заробітної плати журналіста, що працює на відповідній посаді у редакції зазначеного засобу масової інформації.
Крім того, зафіксовано, що журналісти одержують надбавки, користуються пільгами, передбаченими для державних службовців відповідної категорії посад. Розширено дію норми щодо соціального страхування, зокрема, журналісти, які працюють самостійно, можуть укладати договори страхування особисто.
ПРО «ПЕРШИЙ ГРОМАДСЬКИЙ»
На разі розглядається питання про передачу до сфери управління Комітету Укрінформу, розпочався процес реформування системи державного телерадіомовлення.
Мета Комітету – зробити Перший канал державного телебачення і Українське радіо сучасним, підвищити їхній рейтинг, забезпечити перехід на стандарти суспільного мовлення.
Комітет уже оголосив про наміри створити на базі обласних державних телерадіокомпаній канал територіальних громад під назвою - «Перший громадський». Для цього буде організована цілісна супутникова телекомунікаційна мережа, яка об’єднає центр з регіонами, дасть можливість зміцнити матеріальний та творчо-виробничий потенціал, підвищити конкурентоспроможність мовників на ринку телерадіоінформаційної продукції. На сьогодні ведеться робота з формування концепції і стратегії телеканалу. Запуск каналу може відбутись на початку нового сезону у вересні або з нового 2008 р.
ПРО КНИГОВИДАННЯ
Інший важливий напрямок роботи Комітету – стимулювання розвитку національного книговидання.
Уряд нещодавно затвердив План заходів, якими намічено продовження дії Закону України „Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні”, яким до 2008 р. вітчизняне книговидання – від закупівлі необхідної сировини до розповсюдження книжкової продукції вітчизняного виробництва – звільнено від податків на додану вартість та прибуток. Законом також надано переважне право на оренду приміщень державної та комунальної власності суб’єктам видавничої справи і книготорговельних організацій. Забезпечується і збереження цільового використання книгарень у разі приватизації цих об’єктів, створення загальнодержавної мережі книгорозповсюдження на основі єдиної інформаційної системи. Будуть введені нормативи мінімального забезпечення громадян книготорговельними послугами у кожному регіоні України.
Реформування видавничої сфери не можливе й без проведення кардинальних змін у вітчизняному поліграфічному комплексі.
Викликає занепокоєння ситуація, яка склалася останнім часом навколо виселення окремих колективів видавництв та книгарень з приміщень, які вони займають упродовж багатьох років. Не продовжуються договори оренди з державним спеціалізованим видавництвом «Мистецтво», видавництвом «Обереги», редакцією журналу «Радуга», у скрутному становищі опинилось і державне спеціалізоване видавництво «Урожай».
Комітет не стоїть осторонь цієї загрозливої для українського книговидання ситуації. За ініціативою Комітету, члени Організаційного комітету з підготовки та проведення Року української книги прийняли Звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо сприяння діяльності суб’єктів видавничої справи та укладання з ними довгострокових договорів на оренду приміщень за пільговими ставками орендної плати.
Комітет з цього ж приводу звернувся і до Київського міського Голови. Книжкові крамниці мають не тільки зберегтися, а й розширювати свою мережу, переконаний доповідач.
ПРО СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ
Одним з елементів забезпечення соціального захисту в інформаційній сфері є Державні стипендії видатним діячам інформаційної галузі, дітям журналістів, які загинули або стали інвалідами у зв’язку з виконанням службових обов’язків, та премії в інформаційній галузі. Комітет щомісячно виплачує такі стипендія 67 діячам інформаційної галузі та п’ятьом дітям журналістів.
Виплачена премія імені Лесі Українки - 7 стипендіатам, премія імені Івана Франка - 9 стипендіатам та 1 премія ім. В’ячеслава Чорновола.
Оплата праці працівників бюджетної сфери системи Держкомтелерадіо теж зазнала позитивних змін. На виконання відповідних рішень Уряду Комітет своїм наказом затвердив з 1 січня 2006 р. нові схеми посадових окладів журналістів, розміри яких зростуть у кілька разів порівняно з чинними на той час.
Щодо оплати праці працівників телерадіокомпаній, які не є журналістами, то з метою недопущення порушення існуючих співвідношень в оплаті праці журналістів та інших категорій працівників, відповідними наказами Мінпраці у цілому за 2006 р. збільшено посадові оклади на 39,2 відсотка.
Крім того, відповідно до Закону України про Державний бюджет на 2007 р., який передбачає поетапне збільшення мінімальної заробітної плати, наказом Мінпраці встановлено нові схеми посадових окладів працівників галузі, які не є журналістами, у частині підвищення розмірів їх посадових окладів. На виконання зазначених наказів Комітетом розглянуті та затверджені штатні розписи державних телерадіоорганізацій з 1 квітня цього року, якими посадові оклади зазначеної категорії працівників галузі підвищено на 5 відсотків. З 1 липня 2007 р. посадові оклади будуть підвищені на 4,8 відсотка, а з 1 жовтня – на 4,5 відсотка.
Безумовно, стосунки Комітету з профспілками й надалі базуватимуться на засадах соціального партнерства, взаємної відповідальності та конструктивізму.