Долаючи кризові негаразди

опубліковано 30 квітня 2009 року о 15:50

Члени колегії Держкомтелерадіо підбили підсумки розвитку інформаційної та видавничої сфер України у першому кварталі поточного року.

 

Як зазначив доповідач з цього питання – директор департаменту інформаційної політики Богдан Червак, пріоритетами діяльності Держкомтелерадіо на 2009 рік визначені:

впровадження системи Суспільного телебачення і радіомовлення України;

участь у підготовці до проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу;

створення сприятливих умов для подальшого розвитку вітчизняного книговидання і книгорозповсюдження;

забезпечення належного рівня поінформованості громадськості з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.

За звітний період Комітетом зроблено конкретні кроки у напрямку розв’язання нагальних проблем медійної сфери та реалізації пріоритетних завдань. Зокрема, підготовлено та в установленому порядку внесено на розгляд Уряду проект закону «Про Концепцію державної інформаційної політики», яка виставляє параметри розвитку інформаційної сфери на перспективу.

Комітет цілеспрямовано та послідовно працює над впровадженням системи суспільного телерадіомовлення.

На сьогодні підготовлено проект Концепції створення системи Суспільного телебачення і радіомовлення, в якому максимально враховано зауваження та пропозиції членів відповідної робочої групи, заінтересованих міністерств та відомств.

Реалізується План заходів щодо створення системи Суспільного мовлення на 2009 рік.

На кінець травня заплановано засідання РНБО України, де розглядатиметься питання виконання завдань, визначених Указом Президента України „Про заходи щодо створення системи Суспільного телебачення і радіомовлення України”. Комітет готує відповідні інформаційно-аналітичні матеріали.

Учасники колегії наголошували, що саме державні телерадіоорганізації вже сьогодні працюють у форматі суспільного мовлення. Тільки на каналах державних телерадіокомпаній переважає продукт, спрямований на формування національної свідомості та ідентичності української нації, укріплення національної самобутності.

Зокрема, усі без винятку державні аудіовізуальні ЗМІ впродовж першого кварталу широко висвітлювали всі важливі події, визначні дати та державні заходи. А це – зокрема, відзначення 60-річчя від дня народження видатного українського композитора Володимира Івасюка, 200-річчя від дня народження українського письменника М.В. Гоголя.

Соціально значущі теми є вагомою складовою у тематичних планах з виробництва теле- і радіопрограм за державним замовленням.

При цьому, зазначали доповідач та учасники обговорення, державне мовлення еволюціонує у бік підвищення рейтинговості програмного продукту, його видовищності та осучаснення. Щоправда бажаної динаміки зростання художньо-тематичного рівня програм ще не досягнуто.

Інше завдання – підготовка до фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу.

Зважаючи на важливість для України забезпечити високий рівень організації та проведення Євро-2012, Комітет активно включився в роботу з інформаційного супроводження реалізації цього справді національного проекту.

Попри відсутність фінансування, забезпечено розміщення замовлення на виробництво і розповсюдження теле- та радіопрограм, рекламних роликів, друкованої продукції; cтворення інфраструктури Інформаційного центру «Євро 2012 – Україна».

Силами Національної телекомпанії забезпечено виробництво та демонстрацію роликів соціальної реклами з підготовки та проведення Євро-2012.

Постійно здійснюються випуски в ефір матеріалів та передач з означеної тематики на усіх державних телерадіоканалах.

Очевидно, що Комітет має ефективно використати увесь наявний інформаційний ресурс для виконання інформаційних заходів з підготовки європейського чемпіонату з футболу.

Важливий напрямок роботи Комітету - створення сприятливих умов для забезпечення розвитку вітчизняного книговидання та книгорозповсюдження.

У І кварталі зберігається динаміка збільшення випуску книжкової продукції. Однак, видавничо-поліграфічна сфера одна із перших відчула негативні наслідки економічної кризи.

З метою подолання кризових явищ провідними представниками галузі, в тому числі громадськими об’єднаннями та виробниками паперу, підписано Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю.

Одним з антикризових заходів стала ініціатива ДАК «Укрвидавполіграфія» щодо готовності виготовляти книжки, в тому числі підручники, знизивши ціни на надання поліграфічних послуг до 30% в залежності від обсягу, способу друку та тиражу.

Крім того, Комітетом розроблено низку законопроектів для поліпшення ситуації у видавничій сфері.

Так, Верховною Радою прийнято Закон «Про внесення змін до статті 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», який стимулюватиме вітчизняних видавців до збільшення випуску книг державною мовою, створить передумови для вирішення питання оренди приміщень державної та комунальної власності суб’єктами видавничої справи.

Розроблено нормативно-правові акти щодо маркування примірників книжкового видання, вдосконалення порядку випуску видавничої продукції на умовах державного замовлення, заборони виселення редакцій друкованих засобів масової інформації, видавництв, книгарень, підприємств книгорозповсюдження із займаних ними на законних підставах приміщень державної та комунальної власності, порядку визначення вітчизняних видавництв та підприємств книгорозповсюдження, що забезпечують підготовку, випуск та (чи) розповсюдження не менш як 50 відсотків книжкової продукції державною мовою.

Одним із важелів стимулювання видавничої справи в України є випуск книг за програмою “Українська книга”, до якої цього року відібрано 78 видавничих проектів.

Комітетом сформовано новий склад Експертної ради – консультативного дорадчого органу при Держкомтелерадіо, який здійснює незалежну експертизу та фаховий відбір видавничих проектів для їх випуску на умовах державного замовлення.

Таким чином, зазначили учасники колегії, обсяг поставлених перед Комітетом завдань із забезпечення сталої динаміки розвитку книговидавничої галузі чималий і потребує концентрації зусиль усіх, хто причетний до цієї справи.

В складних економічних умовах доводиться виконувати завдання щодо забезпечення належного рівня поінформованості громадськості з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.

На сьогодні фактично не фінансуються державні цільові програми інформування громадськості з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України на 2008–2011 роки.

Передбачені ж 500 тис. грн. за відповідною бюджетною програмою будуть спрямовані на часткове погашення кредиторської заборгованості.

Разом із тим, Комітет докладає зусиль щодо можливого виконання частини заходів Програм за участю громадських організацій, залучивши донорські кошти.

Зокрема, у І кварталі проведено засідання Координаційної ради з виконання Державної цільової програми інформування громадськості з питань європейської інтеграції та засідання Міжвідомчої робочої групи в рамках Міжвідомчої комісії з питань підготовки вступу України до НАТО, на яких визначено пріоритетні заходи.

Колегія висловила стурбованість щодо критичної ситуації, яка склалась з бюджетним фінансуванням державних цільових програм інформування громадськості з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України на 2008–2011 роки. Відсутність належного фінансування цих програм, наголосили члени колегії у своєму рішенні, може призвести до зниження в українському суспільстві підтримки європейських та євроатлантичних прагнень України.

В цьому році впроваджується механізм оцінювання ефективності роботи апарату Комітету. З цією метою затверджено показники реалізації політики Держкомтелерадіо на 2009 рік та схема їх моніторингу. Отже, відтепер здійснення вимірів та аналізування показників роботи структурних підрозділів центрального апарату, підприємств, установ і організацій, що належать до сфери управління Комітету, будуть враховуватися при підбиванні підсумків їх роботи у кінці року.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux