Колегія Держкомтелерадіо розглянула результати виконання держзамовлення на виробництво та розповсюдження теле- та радіопрограм у 2007 році та стан формування держзамовлення на 2008 рік. До переліку опрацьованих питань ввійшли також аналіз стану виконавської дисципліни Держкомтелерадіо за I квартал 2008 року, затвердження проекту програми «Українська книга» на 2008 рік та розгляд пропозицій щодо нагородження працівників інформаційної та видавничої сфер України. Провів засідання Голова Держкомтелерадіо Едуард Прутнік.
Про результати виконання держзамовлення-2007 та стан його формування у 2008 році доповів директор департаменту телебачення та радіомовлення Держкомтелерадіо Сергій Абрамов. Він довів до відома членів колегії, що держзамовлення на виробництво і розповсюдження теле- та радіопрограм у 2007 році, як і у попередні роки, виконано повністю.
Держзамовлення на виробництво і трансляцію теле- та радіопрограм на 2007 рік:
Галузь. Назва продукції | Одиниця виміру | Обсяги виробництва програм |
Телерадіомовлення, в т.ч.: Телевізійне мовлення, в т.ч.: Національна телекомпанія України ДТРК «Всесвітня служба «УТР» ДТРК «Культура» ДТРК „Крим”, Київська і Севастопольська РДТРК, обласні ДТРК Радіомовлення, в т.ч.: Національна радіокомпанія України ДТРК „Крим”, Київська і Севастопольська РДТРК, обласні ДТРК | годин -”- -”- -”- -”- -”- -”- -”- -”- | 347141,8 189093,0 5535,5 22755,0 5460,0 156342,5 158048,5 33724,5 124324,3 |
Характерною рисою держзамовлення-2007 стало значне збільшення обсягів програм соціального спрямування на висвітлення актуальних питань щодо перспектив європейської та євроатлантичної інтеграції, вступу України до СОТ, демократизації внутрішнього життя країни; оприлюднення передвиборчих програм політичних партій (блоків) під час підготовки позачергових виборів до Верховної Ради України, надання інформаційного забезпечення діяльності центральних та місцевих органів влади, інформування населення щодо порядку надання субсидій тощо. Загалом, у програмах ДТРО було висвітлено понад 210 тем, передбачених Указами Президента України, урядовими рішеннями та рішеннями Верховної Ради України.
Завдяки заходам із вдосконалення формування системи держзамовлення – врахування досвіду попередніх років, доведення до ДРТО рекомендацій щодо формування держзамовлення, постійної співпраці з метою більш точного прогнозування потреб – відбулося певне покращення планування під час формування держзамовлення. Хоча повністю уникнути внесення змін до обсягів мовлення не вдалося, коригування відбулися у значно менших порівняно з 2006 роком об'ємах. Так, у межах обсягів державного замовлення у бік збільшення були скориговані обсяги державного замовлення ДТРК «Крим», Чернівецької ОДТРК, ДТРК «Всесвітня служба «УТР». У бік зменшення – Харківської ОДТРК, Луганської ОДТРК та Севастопольської РДТРК.
У 2007 році було запроваджено систему постійного контролю за виконанням ДТРК держзамовлення в частині змістового наповнення програм. З метою усунення недоліків, виявлених під час перевірок ГоловКРУ та Рахункової палати України, Комітетом було розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 13 липня 2004 року №918 «Про затвердження Положення про державне замовлення на виробництво теле- та радіопрограм», який зараз знаходиться на перепогодженні в центральних органах виконавчої влади.
Стосовно стану формування держзамовлення на 2008 рік, Сергій Абрамов доповів, що з урахуванням пропозицій ДТРО на 2008 рік департаментом телебачення і радіомовлення разом з фінансово-економічним департаментом розроблено відповідні обсяги з виробництва і трансляції теле- та радіопрограм, а також розподіл коштів загального фонду на трансляцію цих програм. Однак через заборону Міністерства фінансів України на збільшення порівняно з 2007 роком обсягів держзамовлення – призведе до виникнення кредиторської заборгованості – виникла складна ситуація, оскільки об’єктивне зріст обсягів мовлення ДТРО у 2008 році зумовлений щонайменше тим, що цей рік є високосним.
Крім того, доповідач звернув увагу членів колегії на щорічне збільшення кількості соціально вагомих тем, які на доручення керівників держави, вищих органів державної влади, звернення центральних органів виконавчої влади рекомендуються для висвітлення державними ЗМІ. Акцент був зроблений і на тому, що у 2006-2007 роках відбувався і нині продовжується інтенсивний розвиток місцевих мереж мовлення обласних та регіональних ДТРО у прикордонних областях, регіонах із складним ландшафтом місцевості. Надання компаніям відповідних ліцензій на канали мовлення, як правило, здійснюється на умовах суттєвого підвищення обсягів мовлення до 20-24 годин на добу. Оскільки розбудова місцевих мереж спрямована на розширення конституційних прав громадян України на одержання інформації і є результатом налагодження плідного співробітництва між Держкомтелерадіо на Нацрадою з питань телебачення і радіомовлення та з урахуванням усіх вищенаведених причин, колегія підтримала пропозицію стосовно звернення до Мінфіну задля збільшення обсягів державного замовлення на 2008 рік.
Ще одним гострим питанням було визначено необхідність збільшення обсягів фінансування трансляції телерадіопрограм для державних потреб: для забезпечення вищенаведених обсягів мовлення необхідно додатково 54595,95 тис. грн. Пропозиції Комітету щодо передбачення цих коштів у Державному бюджеті України на 2008 рік під час внесення змін до відповідного закону були своєчасно подані до Мінфіну. Колегія зазначила, що у разі неприйняття цих змін, коштів у затверджених обсягах вистачить: для НТКУ – до 28 вересня 2008 року, НРКУ та деякі ОДТРК будуть змушені транслювати свої програми на так званих оптимізованих, а точніше, урізаних мережах, що буде порушенням умов відповідних ліцензій. Внаслідок цього населення, яке мешкає в зонах прийому відключених передавальних засобів, не матиме змоги отримувати програми державних мовників, що є загрозою інформаційній безпеці країни та конституційному праву громадян на отримання інформації.