Колегія Держкомтелерадіо розглянула питання про стан надходження та зберігання друкованої продукції в державному архіві ДНУ «Книжкова палата України імені Івана Федорова».
Як зазначив директор Книжкової палати України Микола Сенченко, Фонд Державного архіву друку – єдиний найповніший фонд друкованої продукції, виданої в Україні, починаючи з 1917 року. На 01.07.2009 р. він налічує 13 429 969 примірників друкованої продукції.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22 жовтня 2008 року Повний і недоторканий фонд усіх видів випущених видань Державного архіву друку внесено до Державного реєстру наукових об'єктів, що становлять національне надбання.
Щорічно до архіву в середньому надходить 150 тис. одиниць друкованої продукції, інформація про яку надається в державних бібліографічних покажчиках - "Літописах". Але, як наголосив у своїй доповіді Микола Сенченко, незважаючи на посилення контролю за надходженням обов’язкових примірників до Книжкової палати України, значна кількість видавців несвоєчасно і не в повному обсязі виконують це правило.
Понад 1000 видавців з 3000 зареєстрованих в системі ІSBN щороку не доставляють обов’язкові примірники своїх видань і не подають звітність про випущені у світ видання, залишаючись поза увагою Книжкової палати України.
Існують проблеми також із зберіганням друкованої продукції. Для забезпечення нормативних умов зберігання документів приміщення сховища, площа якого становить
На даний час у Книжковій палаті проведено значну роботу з обезпилювання, переплетення й реставрації фондів. Однак неприйнятні температурні умови зберігання видань спричиняють реакцію руйнування друкованих видань. Різкі коливання температури й вологості призвели до утворення плісняви та склеювання сторінок в образотворчих виданнях, книгах шрифтом Брайля, зазнали десикації (висихання) газетні видання, внаслідок чого виникла ламкість паперу.
Загалом ушкоджено 893 одиниці зберігання образотворчих видань (художні альбоми, комплекти листівок), 118 230 – аркушевих; 117 довоєнних газетних видань та 374 книги шрифтом Брайля, що потребують термінової реставрації.
Книжковою палатою України, підкреслив Микола Сенченко, визначено першочергові заходи, обґрунтовано необхідність та обсяги фінансування проведення робіт зі збереження та належного функціонування Державного архіву друку, фонд якого становить національне надбання, та надано відповідні пропозиції Держкомтелерадіо.
Нагальним питанням стало створення електронного фонду Державного архіву друку. У першу чергу необхідно перевести на електронні носії видання 1917–1940 рр. та фонд спеціального зберігання, що складається з видань 1917–1976 рр., заборонених свого часу цензурою. Ця частина фонду найбільш цінна з історичної точки зору та затребувана науковцями, саме вона потребує першочергового переведення на електронні носії. З усіх видів видань у найгіршому стані знаходяться газети, надруковані на тонкому кислотному папері, який швидко руйнується. На деяких таких виданнях вже помітні втрати. Крім того, газетний текст зникає внаслідок випаровування фарби.
Але, як зазначили члени колегії, обмежене надходження бюджетних коштів на фінансування Книжкової палати України не сприяє виконанню завдань зі збереження й належного функціонування Державного архіву друку. Сьогодні ситуація з фінансуванням Книжкової палати більш ніж критична.
При складанні бюджетного запиту на 2010 рік поточні видатки по загальному фонду передбачені в межах 2009 року, тобто в сумі 3 340,8 тис. грн., тоді як тільки на заробітну плату з нарахуваннями необхідно 4 420,8 тис. грн. На оплату енергоносіїв, поточного ремонту будівлі, охоронних та інших послуг –1 129,1 тис. грн.
Книжкової палаті України на 2010 рік поточних видатків із загального фонду бюджету на утримання необхідно 5549,9 тис. грн.; на фінансування заходів зі збереження і функціонування Державного архіву за програмою "Фінансова підтримка наукових об'єктів, що становлять національне надбання" – 5581,9 тис. грн.; передпроектні вишукувальні роботи та розроблення проектно-кошторисної документації для будівництва другої черги дев'ятиповерхового – 1200,0 тис. грн.; на переведення історичного фонду Державного архіву друку на електронні носії згідно з технічним завданням – 82 403,0 тис. грн.
- Ваша робота не публічна, але вельми важлива для суспільства, - зазначив у своєму виступі в.о. Голови Держкомтелерадіо Олег Наливайко. – Адже ви працюєте над збереженням культурної спадщини.
Олег Наливайко висловив побажання найближчим часом відвідати Книжкову палату, щоб вивчити усі порушені проблеми на місці. Також він запропонував запросити туди представників ЗМІ, для яких тема духовності та культури є пріоритетною.
Заслухавши та обговоривши інформацію директора Книжкової палати України Миколи Сенченка про стан надходження та зберігання друкованої продукції в Державному архіві друку Книжкової палати, члени колегії відзначили, що виконання запланованих заходів і відповідне фінансування забезпечать довгочасну збереженість фонду Державного архіву друку Книжкової палати України.
З урахуванням викладеного, колегія ухвалила рішення: книжковій палаті України розробити та подати Держкомтелерадіо до 20 грудня 2009 року комплексні заходи щодо забезпечення збереження фонду і функціонування Державного архіву друку на 2010-2012 роки; щороку при складанні бюджетного запиту подавати Держкомтелерадіо обґрунтовані пропозиції щодо обсягів бюджетних асигнувань, необхідних для функціонування об'єкта національного надбання за статтями витрат; створити сектор консервації й реставрації фонду у відділі Державного архіву друку в межах чисельності та доведених асигнувань із загального фонду Державного бюджету; завершити у I кварталі 2010 року розроблення проекту галузевої програми перенесення на електронні носії історичного фонду Державного архіву друку.
Колегія також підтримала пропозицію першого заступника Голови Держкомтелерадіо Анатолія Мураховського вийти на Кабінет Міністрів з ініціативою розроблення цільової програми збереження архівів друкованої продукції.