АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ
до проекту постанови Кабінету Міністрів України
«Про затвердження порядків формування державного замовлення на випуск видавничої продукції та розповсюдження видавничої продукції,
випущеної за державним замовленням»
1. Визначення проблеми, яку передбачається розв’язати шляхом державного регулювання
12.05.2011 Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку випуску видавничої продукції на умовах державного замовлення» № 3352-VI, яким доповнено Закон України «Про видавничу справу» новою статтею 26-1.
Частиною сьомою вказаної статті Закону України «Про видавничу справу» передбачено, що порядок формування державного замовлення на випуск видавничої продукції та порядок її розповсюдження затверджуються Кабінетом Міністрів України.
У зв’язку з цим, виникла необхідність у підготовці проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядків формування державного замовлення на випуск видавничої продукції та розповсюдження видавничої продукції, випущеної за державним замовленням».
2. Цілі державного регулювання
До основних цілей, які покладені в основу проекту постанови Кабінету Міністрів України слід віднести:
- визначення основних організаційних, правових та економічних засад формування державного замовлення на випуск видавничої продукції, регулювання взаємовідносин між замовниками та виконавцями;
- забезпечення прозорого механізму формування якісного та змістовного наповнення асортименту вітчизняної видавничої продукції для задоволення інформаційних, освітніх, культурних потреб українського суспільства;
- сприяння у виданні творів класиків української літератури та сучасних авторів;
- поповнення бібліотечних фондів України видавничою продукцією;
- сприяння перекладу творів українських авторів іноземними мовами для забезпечення представлення вітчизняної видавничої продукції та її популяризації за кордоном;
- підвищення інтересу до читання, виховання культури читання та любові до друкованого слова;
- сприяння максимальному задоволенню культурно-освітніх потреб населення України та українців за кордоном у вітчизняній видавничій продукції;
- забезпечення доступу до надбань світової культури шляхом перекладу та видання державною мовою творів видатних зарубіжних авторів;
- встановлення порядку розповсюдження видавничої продукції, випущеної за державним замовленням.
3. Визначення та оцінка усіх прийнятних альтернативних способів досягнення зазначених цілей
Під час підготовки проекту постанови Кабінету Міністрів України було опрацьовано два альтернативних варіанти досягнення зазначених вище цілей.
Перша альтернатива – залишити правове регулювання у визначеній сфері без змін.
Дана альтернатива є неефективною і неприйнятною, оскільки без визначення Кабінетом Міністрів України порядків формування державного замовлення на випуск видавничої продукції та розповсюдження видавничої продукції, випущеної за державним замовленням, не буде дотримано вимог статті 261 Закону України «Про видавничу справу», оскільки частиною сьомою вказаної статті передбачено, що порядок формування державного замовлення на випуск видавничої продукції та порядок її розповсюдження затверджуються Кабінетом Міністрів України.
У зв’язку з цим, не буде визначено механізму формування державного замовлення на випуск видавничої продукції центральними органами виконавчої влади, іншими органами державної влади, установами, яким передбачені кошти на випуск видавничої продукції за відповідними бюджетними програмами.
Другою альтернативою до запропонованого регулювання є прийняття окремої постанови Кабінету Міністрів України, що дозволить:
- визначити механізм формування державного замовлення на випуск видавничої продукції та розповсюдження видавничої продукції, випущеної за державним замовленням;
- передбачити особливості порядку випуску книжкової продукції за державним замовлення для задоволення пріоритетних державних потреб. Це видання, що висвітлюють актуальні теми в контексті сучасних проблем державотворення, історії України, та сприяють розвитку культури, освіти і науки, зміцненню науково-технічного та інвестиційного потенціалу держави, інтеграції України до європейського та світового співтовариства, вихованню молоді, задовольняють читацький попит відповідно до даних бібліотек України, а також видання, присвячені пам’ятним датам;
- встановити, що тиражі видавничої продукції, випущеної за державним замовленням, безоплатно передаються відповідно до розподілу, що здійснюється державним замовником з попереднім вивченням потреби, для поповнення фондів публічних та спеціальних бібліотек державної і комунальної форми власності, для посольств та українських громад за кордоном, громадських організацій, національних культурних товариств, органам державної влади та використовуються для задоволення загальнодержавних і суспільних потреб.
4. Механізм та заходи, що пропонуються для розв’язання проблеми
Відповідно до статті 5 Закону України «Про видавничу справу» державна політика у видавничій справі визначається Верховною Радою України, спрямовується на підтримку розвитку національного книговидання, наповнення україномовними виданнями ринку, фондів бібліотек, забезпечення потреб навчальних і наукових закладів, та інших установ. Державна політика у видавничій справі може конкретизуватися і коригуватися в законах України на основі вивчення ринку видавничої продукції, аналізу потреб, попиту і пропозицій з урахуванням державної статистики друку.
Закон встановлює особливості порядку випуску книжкової продукції за державним замовлення для задоволення пріоритетних державних потреб.
Кабінет Міністрів України забезпечує проведення політики у видавничій справі, спрямовує і координує роботу міністерств та інших органів виконавчої влади у цій сфері.
Частиною сьомою статті 261 Закону України «Про видавничу справу» передбачено, що порядок формування державного замовлення на випуск видавничої продукції та порядок її розповсюдження затверджуються Кабінетом Міністрів України.
У зв’язку з цим, підготовлено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядків формування державного замовлення на випуск видавничої продукції та розповсюдження видавничої продукції, випущеної за державним замовленням».
Проектом постанови Кабінету Міністрів України передбачається визначити основні організаційні, правові та економічні засади формування державного замовлення на випуск видавничої продукції, регулювання взаємовідносин між замовниками та виконавцями, забезпечення якісного та змістовного наповнення асортименту вітчизняної видавничої продукції для задоволення інформаційних, освітніх, культурних потреб українського суспільства.
Видатки для забезпечення фінансування випуску видавничої продукції за бюджетними програмами здійснюватимуться у межах асигнувань, що передбачаються державним замовникам з Державного бюджету України на відповідний рік.
5. Можливість досягнення визначених цілей у разі прийняття регуляторного акта
Оцінка можливості впровадження регуляторного акту та виконання його вимог суб’єктами ринку висока.
Прийняття даного регуляторного акту забезпечить виконання частини сьомої статті 261 Закону України «Про видавничу справу», якою передбачено, що порядок формування державного замовлення на випуск видавничої продукції та порядок її розповсюдження затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Контроль за дотриманням вимог регуляторного акту будуть здійснювати державні замовники. Про виконання державного замовлення та стан його фінансування державні замовники звітуватимуть контролюючим органам в установленому порядку.
Реалізація запропонованого регуляторного акта не потребує додаткових матеріальних та інших витрат з Державного бюджету України.
Очікувані наслідки дії запропонованого регуляторного акта не передбачають нанесення шкоди суб’єктам господарювання.
Запровадження зазначеного проекту забезпечить високу вірогідність досягнення поставлених цілей.
6. Очікувані результати від прийняття регуляторного акта. Аналіз вигод та витрат
Опис прогнозованих вигод та витрат у разі прийняття регуляторного акта:
Суб’єкти | Вигоди | Витрати |
Держава | - збільшення асортименту випущеної та/або розповсюджуваної книжкової продукції; - контроль над вітчизняними видавцями, видавництвами та видавничими організаціями; - поповнення бібліотечних фондів України видавничою продукцією; - зростання читацької аудиторії. - | Додаткові витрати відсутні |
Суб’єкти господарювання | - сприяння розвитку вітчизняного книговидання для підвищення його рівня за кількісними та якісними показниками до рівня провідних країн світу; - сприяння перекладу творів українських авторів іноземними мовами для забезпечення представлення вітчизняної видавничої продукції та її популяризації за кордоном; - сприяння у виданні творів класиків української літератури та сучасних авторів. | Додаткові витрати відсутні, оскільки державне замовлення виконується в межах обсягів бюджетного фінансування. |
Громадяни | - реалізація конституційного права на інформацію, максимальне задоволення культурно-освітніх, духовних потреб громадян у вітчизняній видавничій продукції; - підвищення інтересу до читання, виховання культури читання та любові до друкованого слова; - доступність і якість вітчизняної книги; - інтелектуальний та духовний розвиток громадян. | Додаткові витрати відсутні |
Виходячи з даного аналізу вигод і витрат, витрати є меншими від вигод, що підтверджує необхідність прийняття даного регуляторного акту.
7. Обґрунтування строку дії регуляторного акта
Проект постанови Кабінету Міністрів України набирає чинності з дня її офіційного опублікування.
Термін дії постанови Кабінету Міністрів України є необмеженим у часі до прийняття нового нормативно-правового акту або втрати ним чинності.
8. Показники результативності регуляторного акта
Основними показниками результативності регуляторного акту є:
- забезпечення прозорого механізму формування якісного та змістовного наповнення асортименту вітчизняної видавничої продукції для задоволення інформаційних, освітніх, культурних потреб українського суспільства;
- сприяння розвитку вітчизняного книговидання для підвищення його рівня за кількісними та якісними показниками до рівня провідних країн світу;
- поповнення бібліотечних фондів України видавничою продукцією;
- сприяння максимальному задоволенню культурно-освітніх потреб населення України та українців за кордоном у вітчизняній видавничій продукції;
- підвищення інтересу до читання, виховання культури читання та любові до друкованого слова;
- забезпечення доступу до надбань світової культури шляхом перекладу та видання державною мовою творів видатних зарубіжних авторів;
- забезпечення прозорості витрачання коштів державного бюджету, що спрямовуються на виконання державного замовлення на випуск видавничої продукції;
- кількість випущених книг на одного жителя на рік;
- тираж конкретного виду друкованої продукції що випускається за бюджетні кошти;
- відсоток видань випущених за державним замовленням;
- рівень поінформованості суб’єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта – вище середнього, оскільки проект постанови Кабінету Міністрів України було оприлюднено на сайті Держкомтелерадіо України (www.comin.gov.ua) у підрубриці «Проекти регуляторних актів» рубрики «Регуляторна діяльність» та у підрозділі «Проекти актів Кабінету Міністрів України» розділу «Законопроектна діяльність».
9. Заходи, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності регуляторного акта
Аналіз результативності запровадження регуляторного акта буде проводитись шляхом моніторингу рівня дотримання видавцями, видавництвами та видавничими організаціями законодавства у видавничій сфері щодо державного замовлення на випуск видавничої продукції.
Базове відстеження здійснюватиметься після набрання чинності цим актом шляхом збору пропозицій і зауважень та їх аналізу.
Повторне відстеження здійснюватиметься через рік після набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України, в результаті якого відбудеться порівняння показників базового та повторного відстеження.
У разі надходження пропозицій і зауважень, які заслуговують на увагу, або виявлення неврегульованих і проблемних питань шляхом якісних і кількісних показників дії цього акта, ці питання будуть урегульовані шляхом внесення відповідних змін.
Періодичне відстеження здійснюватиметься раз на три роки, починаючи з дня виконання заходів з повторного відстеження з метою подальшого удосконалення вищезазначеного регуляторного акта.
Голова Держкомтелерадіо України О.В. Курдінович