19-22 грудня у Центрі ділового та культурного співробітництва "Український дім" проходитиме Київська міжнародна книжкова виставка-ярмарок "Книжкові контракти". Організатором заходу є Держкомтелерадіо України. Про підсумки Року української книги в Україні та майбутній ярмарок - розмова кореспондента УКРІНФОРМУ з Головою Держкомтелерадіо Едуардом Прутніком.
- Едуарде Анатолійовичу, за задумом Держкомтелерадіо, ярмарок має стати своєрідним творчим звітом вітчизняних видавців. Наскільки успішним буде цей звіт і чи взагалі ми можемо говорити про досягнення вітчизняної книжкової справи у 2007 році?
- Прийняття Указу Президента України про проведення Року української книги і затвердження Кабінетом Міністрів заходів на виконання цього указу дали значний поштовх розвитку книговидавничої галузі. Ми сміливо можемо говорити про досягнення у розвитку вітчизняного книговидання: поступ української книги простежується не тільки у показниках, які свідчать про кількість виданих книг за назвами і тиражами.
Звісно, нам ще дуже багато слід зробити для того, щоб підняти вітчизняне книговидання до рівня провідних європейських книжкових держав - Німеччини, Іспанії. Але ми прагнемо цього. І численні заходи, реалізовані Держкомтелерадіо в Рік української книги - розробка концепції популяризації української книги, розробка нормативних документів із забезпечення населення книготорговельними послугами відповідно до євростандартів, проведення цього та інших книжкових ярмарків тощо - є свідченням планомірної та якісної реалізації державної політики у видавничій сфері та загального розвитку галузі.
- Цього року, однак, була кризова ситуація з книгарнями, редакціями часописів, що опинилися під загрозою виселення з їхніх приміщень у зв'язку із закінченням терміну оренди - через відсутність відповідного тлумачення у статті 118 Закону про Державний бюджет України на 2007 рік.
- Так, ситуація створилася дійсно критична, і Держкомтелерадіо не відсторонився від вирішення цих проблем. Ми розробили зміни до Закону про оренду і орендні відносини. Вони передбачають в цьому законі положення про надання переважного права суб'єктам видавничої справи на розташування у приміщеннях. Зараз ці документи на розгляді в центральних органах влади.
Нами також запропоновано зміни до проекту Закону України про Державний бюджет на 2008 рік - щодо надання оренди приміщень для вітчизняних суб'єктів видавничої справи не на конкурсних засадах. Це теж є намаганням закріпити за ними переважне право на оренду приміщень.
- Розкажіть, будь ласка, що робить Комітет у плані відновлення, а мабуть, правильно сказати, створення, бо вона геть зруйнована, книготорговельної мережі?
- Руйнування вітчизняної книготорговельної мережі відбулося після розпаду СРСР через перепрофілювання книжкових магазинів, їх закриття.
На початку грудня цього року Держкомтелерадіо була розроблена і затверджена концепція відновлення всеукраїнської мережі книгорозповсюдження. Вирішення проблем, пов'язаних із забезпеченням функціонування цієї мережі, можливо лише за умов впровадження структурованої, розгалуженої системи реалізації видавничої продукції. З цією метою передбачається налагодження ефективної взаємодії видавництв, підприємств книгорозповсюдження, бібліотек на всій території країни. Спільна мережа передбачатиме також надання оперативної інформації через національну інформаційно-бібліографічну систему "Книги, що є в наявності та друкуються".
Відбудовувати національну мережу книгорозповсюдження ми пропонуємо на основі державної акціонерної компанії "Укрвидавполіграфія", засновником якої є Кабінет Міністрів. ДАК "Укрвидавполіграфія" має підприємства у більшості регіонів України - це, по суті, та база, яка існувала при Радянському Союзі. На їх основі можна відкривати книгарні та формувати інформаційно-бібліографічну систему. До виконання концепції планується залучити Книжкову палату України, яка зараз працює над створенням у мережі Інтернет інформаційного блоку про книги, що вийшли друком і готуються до нього.
Хочу ще сказати про те, що у Рік української книги Державний комітет телебачення і радіомовлення, який уже не перший рік отримує бюджетне фінансування на інформаційне і організаційне забезпечення участі українських видавців у міжнародних ярмарках, вперше під час проведення Третьої Київської міжнародної виставки надав можливість вітчизняним суб'єктам видавничої діяльності безкоштовно представляти свою продукцію. Це суттєво вплинуло на цінову політику видавництв: вони не платили за участь, відповідно, мали унікальні можливості зробити знижки і продавати літературу не тільки за цінами виробника, а й за нижчими від собівартості. Цю практику безкоштовної участі продовжено і під час підготовки до "Книжкових контрактів".
-Мабуть, треба згадати, що і цього року, вже традиційно, українська книжка була представлена на міжнародних ярмарках.
- Так, і досить потужно. Вперше за роки незалежності ми мали статус почесного гостя на Мінському і Варшавському книжкових ярмарках: почесний гість - це, по суті, центральна фігура ярмарки.
Приміром, Варшавський міжнародний ярмарок вже 52-ий за порядком. Він має багату історію, багато учасників, і бути на ньому почесним гостем - дуже відповідальна місія. У Варшаві ми представляли понад З тисячі нових видань.
Приємно також, що саме в Рік української книги ми отримали запрошення бути почесним гостем наступного XXI Московського міжнародного книжкового ярмарку. Хотілося б ще нагадати, що цього року українська делегація на чолі з Віце-прем'єр-міністром Дмитром Табачником провела переговори з організаторами Франкфуртського книжкового ярмарку щодо можливості України бути їхнім почесним гостем у 2012 році. Тобто в плані популяризації української книги міжнародній спільноті цей рік був дуже успішний.
На виконання плану заходів Року української книги в Україні також проведено дуже багато презентацій, тижнів української книги, започатковано багато рубрик і передач. Приміром, Національна телекомпанія України створила щотижневу передачу "Книга.ua", де аналізується книжковий ринок України, його літературні процеси, представляються нові книги і автори.
- Щодо "Книжкових контрактів", які відкриються завтра. Ідеться про те, що на цій виставці вітчизняні видавці також мають можливість безоплатної участі. Взагалі, яка мета цієї виставки?
- Ми хотіли б не тільки, скажімо, теоретично розказати про те, що зроблено за цей рік, - під час виставки заплановано проведення "круглого столу" за підсумками проведення Року української книги за участю міністерств-співвиконавців плану заходів із проведення в Україні Року української книги тощо. Перш за все, ми хочемо продемонструвати кращі книги, які вийшли в світ цього року, представити книги, які виходять у рамках бюджетної програми, яку реалізує Комітет.
"Книжкові контракти" мають стати своєрідним підсумком, творчим звітом вітчизняних видавців, що продемонструє наші спільні зусилля, спрямовані на підтримку та популяризацію української книги.
Ми ставили за мету запросити максимальну кількість учасників, книгорозповсюджувачів і сподіваємося також на те, що виставка сприятиме підписанню контрактів як між видавцями і авторами, так і між видавцями і книгорозповсюджувачами.
- Як багато їх братиме участь у "Книжкових контрактах"?
На сьогодні ми вже маємо більше 200 заявок. Для "Українського дому" це максимально багато. "Книжкові контракти" унікальні ще й тим, що до участі у них зголосилися 19 обласних державних адміністрацій - співвиконавців плану заходів, які представлять колективні експозиції, адже регіональній книзі дуже важко пробиватися на виставки.
На цьому ярмарку ми також оголосимо підсумки двох започаткованих Держкомтелерадіо конкурсів - на кращі періодичні друковані видання для дітей і юнацтва та на краще представлення української книги в друкованих і електронних засобах масової інформації. Крім того, буде вручено щорічну премію імені В'ячеслава Чорновола.
- Чи будуть на цій виставці якісь особливі цікавинки?
- Буде проведено надзвичайно багато різноманітних презентацій, зустрічей з авторами, автограф-сесій. Учасники надали пропозиції на проведення більш ніж 110 заходів - це дуже велика програма для чотириденної виставки. Однією з найцікавіших подій обіцяє бути найбільша одночасна автограф-сесія за участю дитячих письменників та художників.
Загалом, програма "Книжкових контрактів" є надзвичайно насиченою, тому запрошую поціновувачів книги прийти і побачити все на власні очі.
Українське національне інформаційне агентство «Укрінформ»