Це свято встановлено 6 листопада 1997 року і щороку відзначається в Україні 9 листопада. Цього ж дня православна церква вшановує пам’ять святого преподобного Нестора-Літописця, ченця Києво-Печерського монастиря, якому належить авторство житій свв. кнн. Бориса і Гліба та Феодосія Печерського. Найвизначнішою працею Нестора-Літописця є «Повість временних літ» - літописне зведення, складене у Києві на початку XII століття. Це перша у Київській Русі пам’ятка, в якій історія держави показана на широкому тлі світових подій. Історики вважають Нестора-Літописця упорядником (за іншою версією - автором) «Повісті временних літ». - першої в Київській Русі пам’ятки, в якій історія держави показана на широкому тлі світових подій.
За науковими розвідками лінгвістів, мова української народності почала формуватися ще у VI-IX столітті. Процес унормування загальнонародної української мови вчені відносять до ХІІІ-ХІV століття. У різні періоди літературна мова української народності поєднувала в собі елементи давньоруської писемної мови (Х-ХІІІ ст.), українсько-білоруської (ХІV-ХV ст.), слов’яноукраїнської, староукраїнської («простої мови»), церковнослов’янської (ХІV-ХVІІ ст.). Інтенсивне формування нової української мови дослідники відносять до другої половини ХVІІІ-ХІХ століть. Зачинателем сучасної української літературної мови вважається І. П. Котляревський, а основоположником - Т. Г. Шевченко. Разом з розвитком писемного слова український народ став великою нацією, здатною вирішувати питання будь-якої складності й ваги.
У День української писемності та мови за традицією покладають квіти до пам'ятника Несторові-Літописцю, відзначають найкращих популяризаторів українського слова, заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою
У день української писемності та мови традиційно стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика. Цей унікальний мовний марафон був ініційований великим українським меценатом і громадським діячем Петром Яциком, який усе життя прожив у Канаді, але завжди пам’ятав про рідну землю.