31 березня 2005 року о 14-30 у приміщенні Прес-центру Національної телекомпанії України (вул. Мельникова, 42) відбулася публічна презентація звіту Державного комітету телебачення і радіомовлення України про використання коштів Державного бюджету України у 2004 році.
Організатором заходу виступив Державний комітет телебачення і радіомовлення України.
Участь у презентації взяли представники органів державної влади, керівники засобів масової інформації та журналісти.
Відкрив презентацію Голова Державного комітету телебачення і радіомовлення України Іван Чиж, зауважив, що
Державний комітет телебачення і радіомовлення України уперше публічно звітує про витрачання бюджетних коштів. Ми робимо це на реалізацію курсу Президента України Віктора Ющенка щодо публічності, прозорості та відкритості дій влади та за дорученням Прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко.
Хочу підкреслити, що публічні звіти – це ефективний інструмент, який дозволяє контролювати владу. Наш звіт подаємо у розрізі кодів економічної класифікації видатків.
При цьому ми не уникатимемо відповідей на проблемні питання, надамо повний звіт про те, куди спрямовувалися кошти, які суспільні потреби вони задовольняли.
Державний комітет телебачення і радіомовлення України як головний розпорядник бюджетних коштів у 2004 році здійснював постійний контроль за цільовим та своєчасним використанням бюджетних коштів.
Комітет у минулому році профінансований за 14 бюджетними програмами у сумі 207746,0 тис.грн. що становить 95,7 відсотків річної потреби. Однак наприкінці бюджетного року Держказначейство України, незважаючи на своєчасно подані фінансові документи, не забезпечило їх відповідними коштами.
Заборгованості з виплати заробітної плати бюджетні установи та організації не мають.
Фінансове забезпечення системи Комітету здійснювалося за такою програмною класифікацією видатків:
“Керівництво та управління у сфері інформаційної політики, телебачення і радіомовлення”.
За цією програмою на утримання апарату Комітету були виділені кошти із загального фонду державного бюджету в сумі 5799,5 тис. грн., що дозволило виконати завдання, покладені на Комітет як спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики в інформаційній та видавничій сферах, державної мовної політики та у сфері захисту суспільної моралі, а саме: забезпечення координації діяльності державних засобів масової інформації; реалізація заходів на підтримку ЗМІ, книговидання, поліграфії, розвиток національного інформаційного простору; підготовка та внесення на розгляд Верховної Ради, Кабінету Міністрів пропозицій щодо змін і доповнень до законів, постанов та інших нормативно-правових актів, що стосуються здійснення державної інформаційної політики, видавничої справи, телебачення й радіомовлення.
Здійснено фінансування заходів з підготовки та проведення 7-ї Європейської міністерської конференції Ради Європи з питань політики у сфері засобів масової інформації що відбулась в Києві у березні 2004 року, та міжнародної виставки „Україна інформаційна” на суму 2200,0 тис. грн. У конференції взяли участь офіційні делегації з 44 країн світу, а також 65 неурядових організацій.
Європейська міністерська конференція стала найбільш масовим професійним заходом в історії європейської спільноти.
Впродовж 2004 року Комітетом здійснено низку заходів щодо поліпшення соціального захисту працівників бюджетних установ і організацій, умови оплати праці яких регулюються різними нормативно-правовими документами.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України „Про підвищення посадових окладів працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів” з 1 листопада 2004 року на 28 відсотків підвищено посадові оклади працівників Комітету.
Наказом Комітету від 18.11.2004р. №345 відповідно підвищено посадові оклади журналістів державних ЗМІ.
З 1 листопада 2004 року на 28 відсотків підвищено посадові оклади працівників обласних та регіональних телерадіокомпаній, а також посадові оклади працівників бюджетних установ, які входять до системи Держкомтелерадіо (Укртелерадіопресінститут, Книжкова палата України, Всеукраїнський інформаційно-культурний центр у м. Сімферополі).
Відповідно до Закону України “Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет на 2004 рік” з вересня минулого року всім бюджетним установам галузі були збільшені видатки на оплату праці у зв’язку з підвищенням з вересня 2004 року мінімальної заробітної плати до 237 грн.
У 2004 році обсяг фінансування науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт у видавничій сфері за бюджетною програмою “Прикладні розробки у сфері засобів масової інформації” становив 238,2 тис.грн. Ці кошти використано для розроблення 16 наукових тем.
Наукова тематика базується на концептуальних засадах, передбачених Законом України “Про пріоритетні напрями інноваційної діяльності в Україні”.
Основними напрямками науково-технічного розвитку книговидання і преси до 2010 року, затверджених наказом Комітету від 21.07.2003 р. № 180.
Для забезпечення потреб поліграфічної галузі за завершеними науковими розробками створено та організовано: виробництво тріадних і кольорових фарб для друкування газетної продукції; виробництво вітчизняних матеріалів для коригування властивостей друкарських фарб; здійснено дослідження процесів підготовки поверхні пластин для нанесення термочутливого шару для виготовлення офсетних форм за схемою “комп’ютер-друкарська форма”; розроблено технологічний процес виготовлення концентрату розчину для зволожування офсетних форм.
З метою забезпечення галузі нормативно-технічною документацією у відповідності до вимог міжнародних стандартів ВАТ “УНДІПП ім. Т.Шевченка” разом з Державною науковою установою “Книжкова палата України імені І. Федорова” розроблено та перевірено низку державних стандартів, які регламентують випуск видавничої продукції.
Розроблено та узгоджено з провідними поліграфічними підприємствами галузі норми витрат матеріалів у процесі оброблення книжкових блоків і оздоблення друкованої продукції; затверджено та введено в дію вкрай необхідну для галузі нормативну документацію: інструкцію з планування, обліку, калькулювання собівартості видавничої і поліграфічної продукції; норми витрат поліграфічних матеріалів, паперу, картону, палітурних матеріалів при виготовленні книжково-журнальної та образотворчої продукції.
Розроблено проект довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників видавництв та передано на експертизу в центр продуктивності Міністерства праці та соціальної політики України.
Українською академією друкарства, на замовлення Комітету, розроблено та введено в дію норми праці на друкарські процеси та підготовчо-заключні роботи на офсетних машинах.
Необхідно зазначити, що Державним бюджетом України на 2005 рік на галузеву науку передбачено виділити бюджетні кошти у сумі 179,9 тис. грн. Для забезпечення наукових розробок у сфері книговидання і преси на належному рівні обсяги фінансування необхідно збільшити за рахунок держбюджету, як мінімум, у 3 рази.
Видатки за бюджетною програмою “Підвищення кваліфікації працівників засобів масової інформації в Укртелерадіопресінституті” склали 434,9 тис.грн.
У 2004 році надання післядипломної освіти здійснювалось в єдиному навчальному закладі - Укртелерадіопресінституті. Застосування інтенсивних форм навчання сприяло підвищенню рівня навчального процесу. Створена в Інституті сучасна матеріально-технічна база дозволила покращити процес підготовки та підвищення кваліфікації працівників системи державного телебачення і радіомовлення.
Загалом у 2004 році пройшло навчання 726 осіб за спеціальностями: диктори-ведучі телерадіопрограм, телережисери, телеоператори, звукорежисери, відеомонтажери, гримери-візажисти та журналісти телерадіопрограм.
Проводилися тематичні семінари для редакторів міських і районних газет та заступників генеральних директорів з технічних питань облдержтелерадіокомпаній. Здійснювалося навчання державних службовців.
Працювала заочна Школа початкуючого журналіста за 6-місячною програмою. Інститут продовжував підготовку кадрів середньої ланки для телебачення, яких не готує жоден навчальний заклад України.
На бюджетну програму “Фінансова підтримка творчих спілок у сфері засобів масової інформації” у минулому році виділено 120,6 тис.грн. (100 відсотків), що забезпечило підтримку Національної спілки журналістів України у частині проведення заходів, передбачених її статутною діяльністю.
Асигнування за бюджетною програмою “Облік, комплектування і зберігання всієї друкованої продукції та впровадження стандартів з видавничої справи”, які склали 1000,1 тис.грн., направлені на фінансування Книжкової палати України - науково-інформаційного центру з видавничої справи та інформаційної діяльності.
Книжкова палата України здійснювала повний статистичний облік, комплектування й зберігання всієї друкованої продукції – документальної пам’яті України, видання бібліографічних покажчиків, присвоєння міжнародних номерів ISBN і ISSN.
У минулому році цією установою видано 257 тисяч друкованих аркушів бібліографічних покажчиків, реферативних журналів і науково-аналітичних оглядів ; присвоєно міжнародних 18 тисяч номерів ISBN і ISSN; зберігається 12 570,0 тисяч назв друкованої продукції.
Комітет здійснював фінансування діяльності Всеукраїнського інформаційно-культурного центру в м. Сімферополі” за бюджетною програмою “Інформаційно-культурне забезпечення населення Криму у відродженні та розвитку культур народів Криму”. На цю мету було виділено 289,9 тис.грн.
Кошти спрямовувалися на проведення культурно-просвітницьких заходів, фестивалів, виставок, що сприяло відродженню української мови та культури на півострові.
Видатки за бюджетною програмою “Виробництво телерадіопрограм для державних потреб” становили 83 999,3 тис. грн., фактично отримано (93,7%).
Ці кошти витрачалися на забезпечення конституційних прав громадян України на отримання інформації, висвітлення діяльності Президента України, Верховної Ради України, інших органів державної влади, формування телерадіоінформаційного простору України. Виробництво телерадіопрограм здійснювали 30 державних телерадіоорганізацій: Національна радіокомпанія України, державні телерадіокомпанії “Крим”, “Культура”, обласні та регіональні телерадіокомпанії із загальною кількістю працівників понад 8 тис. осіб.
Державне замовлення з виробництва телерадіопрограм виконано.
Обсяги телевізійного мовлення за 2004 рік становили 85 957,6 год. (104,3% ), обсяги радіомовлення - 138 678 год. (100,7%).
За звітний період забезпечено фінансування таких першочергових заходів: оплата рахунків ЕВU Національною радіокомпанією України; створення студією “Укртелефільм” документальних телефільмів до визначних дат та культурологічно-просвітницької тематики (“Київська опера”, “Вишиваний світ отця Блажейовського”, “Таємниця великої книги”, “Замкова гора” та інші); проведення міжрегіональних всеукраїнських конкурсів та фестивалів ( “Професіонал ефіру України”, “Калинові острови”, “Море друзів”, “Золотий мікрофон”, “Золоте курча”, “Мій рідний край”, “Разом”, “Милосердя”, фестиваль естрадної пісні ім. В. Івасюка”) тощо.
На виконання розпорядження Кабінету Міністрів розпочалася реалізація проекту технічного переоснащення обласних державних телерадіокомпаній. Профінансовано з держбюджету консолідованого замовника - Київську ДРТРК на суму 19,98 млн.грн.
Фінансування бюджетної програми “Заходи з розвитку супутникового мовлення” у 2004 році передбачалось 13 235,9 тис. грн., фактично профінансовано 11 559,8 тис. грн.(87.3%).
У 2004 році ДТРК “Всесвітня служба “Українське телебачення і радіомовлення” (УТР) довела обсяг щоденного мовлення до 18 годин на добу, транслюючи щомісяця понад 2250 телепередач і фільмів на 82 країни світу. Крім того, програми УТР транслюють понад 300 регіональних місцевих кабельних мереж України і виходять в ефірних мережах 23-х обласних державних телерадіокомпаній.
Бюджетні кошти використовувались на оплату послуг ДП “Укркосмос” за поширення супутникового сигналу на території Євразії.
З жовтня 2004 року розпочато реалізацію унікального і нового для України проекту Інтернет - мовлення в режимі реального часу, використовуючи три Інтернет-вузли: для України (м. Київ), для країн Європи та Азії (м. Лондон, Великобританія), для країн Америки (м. Нью-Йорк, США).
Придбано телевізійне обладнання для облаштування нового АСБ-4 та інших апаратних студій.
На виконання Указу Президента України “Про Національну програму “Закордонне українство” на період до 2005 року” виготовлено чотири фільми за зазначеною тематикою .
Водночас викликає занепокоєння стан фінансування УТР, зокрема Інтернет-мовлення. Виділені бюджетом кошти не забезпечують оплату технічних засобів розповсюдження Інтернет-мовлення, змушують обмежувати використання технічних потужностей, що веде до різкого зменшення території охоплення телесигналом "УТР" і втрати завойованих рейтингових позицій.
За бюджетною програмою “Фінансова підтримка преси” отримано фінансування у розмірі 452,5 тис.грн. (58,7 відсотків від потреби), що дозволило у 2004 році надати фінансову підтримку 7 дитячим періодичним виданням та газеті “Кримська світлиця”.
Виділені бюджетні асигнування лише частково вирішили проблему державної підтримки ЗМІ.
Одним із важелів підтримки національного книговидання на сьогодні залишається випуск друкованої продукції за Програмою соціально значущих видань на умовах державного замовлення, яка реалізується Комітетом з 1997 року. Основною проблемою її впровадження було неповне бюджетне фінансування Програми. В повному обсязі Програму профінансовано лише у 2000 та 2003 роках.
У 2004 році на виконання зазначеної Програми виділено 34 684,4 тис.грн. (79,5 відсотків від потреби), фактично отримано 19 800.6 тис. грн. (45,4%). На ці кошти видано 317 назв загальним тиражем 1 млн. 457 тис.прим. книг. Переважна більшість книг, випущених за Програмою соціально значущих видань, відзначаються високим рівнем художнього оформлення та поліграфічного виконання.
Фінансування за бюджетною програмою “Збирання, обробка та розповсюдження офіційної інформаційної продукції” склало у минулому році 5 440,5 тис.грн. Видатки направлені на забезпечення фінансування мережі кореспондентських пунктів Укрінформу за кордоном, оперативну передачу інформації та інформаційних повідомлень (обсяг інформації – 80000 Кбайт, фотоінформація – 50000 знімків).
Загальна сума фінансування за бюджетною програмою “Державні стипендії видатним діячам інформаційної галузі, дітям журналістів, які загинули або стали інвалідами у зв’язку з виконанням службових обов’язків та премії в інформаційній галузі” становила 363,0 тис.грн. В межах зазначеної бюджетної програми щомісячно виплачувалась стипендія 71 діячу інформаційної галузі та одній дитині. Крім того, виплачені одна премія імені В’ячеслава Чорновола та п’ять премій Івана Франка.
За бюджетною програмою “Виробництво та розповсюдження телепрограм Національною телекомпанією України” фінансування склало 55 798,8 тис.грн., фактично отримано 42 597.3 тис.грн.(76,3%). Впродовж року НТКУ здійснювала виробництво програм загальноосвітнього, культурологічного спрямування, художніх, навчальних, спортивних програм, а також програм для дітей та юнацтва, інших програм некомерційного характеру, організації телевізійного мовлення в особливий період та під час надзвичайних ситуацій, а також висвітлювала діяльність Президента України, Верховної Ради України, інших органів державної влади України.
Обсяги телевізійного мовлення за 2004 рік склали 6291.5 год. (100 % від плану).
За звітний період було забезпечено фінансування таких першочергових заходів: оплата внесків EBU з погашенням заборгованості НТКУ по внесках; часткове погашення кредиту, наданого НТКУ в рамках японської кредитної лінії під гарантію Кабінету Міністрів України; придбання ліцензій на трансляцію футбольного чемпіонату, Олімпійських ігор 2004 року у Афінах та інших спортивних змагань; погашення заборгованості минулих років перед Концерном РРТ за трансляцію телерадіопрограм (1,3 млн.грн.).
На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України щодо створення системи інформаційно-аналітичного забезпечення Комітету за бюджетною програмою “Створення системи інформаційно-аналітичного забезпечення Державного комітету з питань телебачення і радіомовлення України” заплановано асигнування на суму 290,0 тис.грн. Ці кошти Держказначейство виділило тільки 6 січня 2005 р., а 11 січня їх було повернуто до держбюджету.
Таким чином державні кошти у 2004 році використовувалися лише за призначенням.
З інформацією про виконання бюджету виступили: президент Національної телекомпанії України Тарас Стецьків, президент Національної радіокомпанії України Віктор Набруско, президент державної телерадіокомпанії „Всесвітня служба „Українське телебачення і радіомовлення” Василь Юричко. Генеральний директор Українського національного інформаційного агентства Віктор Чамара, генеральний директор Київської державної регіональної телерадіокомпанії Віктор Пасак.
На завершення учасники звіту відповіли на запитання журналістів.