Генеральна конференція ЮНЕСКО, яка відбувалася в 1995 році у Парижі, заснувала Всесвітній день книги та авторського права і Премію ЮНЕСКО за пропаганду ідеалів толерантності в дитячій та юнацькій літературі.
У 1996 році на 28-й сесії ЮНЕСКО прийнято рішення відзначати цей день щорічно. Відтоді 23 квітня у багатьох країнах світу широко відзначається Всесвітній день книги та авторського права.
Сама ж традиція святкування Всесвітнього дня книги народилася в Каталонії (Іспанія), де 23 квітня (у День Св. Георгія) прийнято дарувати книги і троянди, а ще на батьківщині Сервантеса цю дату святкують конкурсом — безперервним читанням "Дон Кіхота". Читці змінюють один одного протягом 48 годин.
Своїм святом Всесвітній день книги справедливо вважають автори, видавці, вчителі, бібліотекарі та всі, хто причетний до книги. Звичайно, діяльність, пов’язана з популяризацією книг та читання, не може обмежитися одним днем. Але саме 23 квітня у всьому світі відбуваються заходи, які привертають увагу до книжкової справи. Це, зокрема, проголошення Всесвітньої столиці книги, виставки, громадські читання, симпозіуми, присвячені проблемам захисту інтелектуальної власності та книговидання. Одним з найважливіших досягнень стало впровадження всесвітнього символу авторського права – © та прийняття Всесвітньої конвенції про авторське право – під час організованої ЮНЕСКО в 1952 році конференції.
Метою святкування Всесвітнього дня книги та авторського права є привернення уваги урядових органів і широкого загалу до книг як до джерел отримання знань, що залишаються основою активної освіти, незважаючи на швидкий розвиток більш складних і сучасних джерел інформації.
Інформаційно
За даними Книжкової палати, минулого року в Україні було видано 22 тис. 491 найменувань книг та брошур загальним накладом 48 млн. 514 тис. 400. Для порівняння – за такий самий період в сусідній Росії вийшло 127 тис. назв книжок накладом близько 716 млн.