Звіт за результатами проведення моніторингу процесу реформування друкованих засобів масової інформації та редакцій у першому півріччі 2018 року

Відповідно до вимог статті 6 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» (далі – Закон) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері телебачення і радіомовлення, інформаційній та видавничій сферах, забезпечує складення, ведення та оновлення Зведеного переліку об’єктів реформування (далі – Зведений перелік) на підставі інформації, що подається засновниками (співзасновниками) друкованих засобів масової інформації та редакцій, у порядку та формі, установлених цим органом.

На сьогодні до Зведеного переліку внесено 749 державних і комунальних друкованих ЗМІ (662 – комунальних, 87 – державних). Зведений перелік розміщено на офіційному веб-сайті Держкомтелерадіо в розділі «Реформування друкованих ЗМІ».

Держкомтелерадіо систематично здійснює моніторинг процесу реформування друкованих ЗМІ та редакцій з метою забезпечення їх функціонування, збереження назви, цільового призначення, мови видання і тематичної спрямованості.

Результати моніторингу, відображені у Зведеному переліку, свідчать, що станом на 1 липня 2018 року реформовано 218 друкованих ЗМІ та редакцій (203 – комунальних, 15 – державних) із збереженням їх назви, цільового призначення, мови видання і тематичної спрямованості. Це становить близько 31% комунальних та 17% державних видань від загальної кількості об’єктів реформування.

Спостерігається закономірність: колективи редакцій комунальних ЗМІ, що отримували суттєве фінансування з місцевого бюджету (зокрема, в Закарпатській, Львівській, Київській областях) зволікають із початком процесу роздержавлення. Колективи редакцій, що протягом значного часу забезпечують діяльність редакцій без допомоги з боку співзасновників (зокрема, у Вінницькій, Миколаївській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Чернігівській, Чернівецькій областях) активно здійснювали процес реформування. В зазначених областях завершили процес реформування в середньому 49% редакцій комунальних видань.

Водночас перешкодами на шляху реформування залишаються:

  • зволікання засновників (співзасновників) друкованих ЗМІ з ухваленням відповідних рішень про реформування;
  • відмова засновників (співзасновників) у підписанні документів, необхідних для перетворення редакції у суб’єкт господарювання відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», а також перереєстрації друкованого ЗМІ відповідно до вимог Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні»;
  • майнові та трудові спори тощо.

Близько 9% співзасновників державних і комунальних видань на сьогодні не ухвалили рішень про реформування друкованих ЗМІ.

У січні та березні 2018 року Держкомтелерадіо надіслав листи місцевим органам державної влади з проханням активізувати участь у процесі реформування комунальних друкованих ЗМІ та вживати заходи з метою усунення перешкод на шляху реформи.

Актуальні питання ходу реалізації Закону систематично розглядаються колегією Держкомтелерадіо. Зокрема, було розглянуто питання про хід реформування комунальних друкованих ЗМІ у Дніпропетровській, Закарпатській, Запорізькій областях. За результатами відповідним місцевим органам державної влади рекомендовано спільно з органами місцевого самоврядування активізувати процес реформування, знайти шляхи вирішення проблемних питань з метою неухильного виконання Закону.

З метою виконання вимог статті 12 Закону розроблено проект Порядку надання адресної фінансової підтримки реформованим друкованим засобам масової інформації місцевої сфери розповсюдження.

Відповідні пропозиції були надані Мінфіну при формуванні проекту Державного бюджету України на 2018 рік. Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» видатки на державну підтримку реформованим друкованим засобам масової інформації місцевої сфери розповсюдження не передбачено.

У зв’язку з цим, Держкомтелерадіо звернувся до Мінфіну з пропозицією внести зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» в частині передбачення видатків на державну підтримку реформованим друкованим засобам масової інформації місцевої сфери розповсюдження.

Актуальними залишаються питання інформаційно-правової підтримки редакцій друкованих ЗМІ як під час, так і після завершення процесу реформування. Необхідно інтенсифікувати тренінгові програми, експертну підтримку працівників редакцій комунальних ЗМІ.

Адже виробництво якісного та цікавого контенту потребує підвищення рівня професійної майстерності журналістів, розкриття їх творчого потенціалу. Цінним для журналістських колективів стане досвід реалізації заходів, спрямованих на досягнення економічної незалежності редакцій, підвищення конкурентоспроможності, досвід успішної реалізації інвестиційних проектів та залучення коштів для розвитку нових напрямів діяльності, впровадження мультимедійності.

У цьому контексті продуктивною є співпраця трудових колективів редакцій, Національної спілки журналістів України, інших громадських організацій, Держкомтелерадіо в рамках проекту «Свобода медіа в Україні» за сприяння Ради Європи та Європейського Союзу. Семінари «Юридичні та практичні аспекти реформування державних і комунальних друкованих ЗМІ» відбулись в Дніпрі, Львові, Житомирі. Учасники проекту підвищили рівень професійної майстерності, ознайомились з основними стандартами світової медіа галузі, обговорили проблеми публічного захисту своїх позицій, методи запровадження інновацій тощо.

З метою інформаційної та правової підтримки учасників реформування на офіційному веб-сайті Держкомтелерадіо під рубрикою «Реформування друкованих ЗМІ» оприлюднено онлайн-версію посібника «Юридичні аспекти реформування державних і комунальних ЗМІ», підготовленого партнерами - медіа юристами в рамках проекту «Свобода медіа в Україні» за сприяння Ради Європи та Європейського Союзу.

Водночас на онлайн-ресурсі «Prometheus» діє курс для учасників процесу реформування – «Від комунальних до незалежних медіа: покрокова інструкція для редакторів», зареєструватись для прослуховування курсу можна за посиланням.

Оскільки за результатами моніторингу перебігу реформи було виявлено проблеми, які неможливо вирішити без зміни законодавства, яким регулюється цей процес, було розроблено проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» (реєстраційний номер № 8441 від 08.06. 2018 року). Законопроектом, зокрема, пропонується більш чітко окреслити можливість утворення редакції шляхом виділу, внести зміни щодо строку прийняття рішення про реформування, встановити мораторій на відчуження майна, що перебуває на балансі редакцій. Крім того, передбачаються додаткові механізми захисту прав трудових колективів, які бажали реформуватися, однак не змогли розпочати цей процес з причини бездіяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які не прийняли рішення про вихід зі складу засновників.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux