Правові підстави впровадження цифрового мовлення

Цифрове телебачення – це нові технології мовлення, які передбачають передачу аудіовізуальної інформації в байтах. Завдяки цьому збільшується об’єм інформації, яку мовник передає споживачеві, та покращується якість зображення і звуку в порівняні з аналоговою технологією.

Україна підписала і затвердила угоду держав-членів Міжнародного союзу електрозв’язку, згідно з якою зобов’язалась впровадити на своїй території цифрове наземне ефірне мовлення.

Що дає суспільству перехід на такий вид мовлення?

По-перше, забезпечується більш висока технічна якість програм і можливість широкого застосування інтерактивного спілкування глядачів з програмними службами телерадіокомпаній. Фактично глядач стає співавтором програми і телебачення перетворюється в мультимедійну систему, тобто відбувається конвергенція телевізійних та інформаційних технологій.

По-друге, забезпечується суттєва економія енергоресурсів, оскільки цифрове обладнання у порівнянні з аналоговим має значно вищий коефіцієнт корисної дії.

По-третє, більш ефективно використовується радіочастотний ресурс, оскільки на одному телеканалі, який займає смугу частот 8 МГц, може транслюватися не одна телевізійна програма, як в аналоговому мовленні, а 8-14 телепрограм стандартної чіткості.

По-четверте, жителям невеликих населених пунктів надається можливість приймати з ефіру таку ж кількість телепрограм, як і мешканцям мегаполісів.

Отже, реалізація цифрового ефірного мовлення суттєво розширює конституційні права громадян на отримання інформації.

Відповідно до статті 22 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» перехід від аналогового до цифрового мовлення здійснюється на підставі Плану розвитку національного телерадіоінформаційного простору, який розробляє і затверджує Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення.

Планом розвитку національного телерадіоінформаційного простору, затвердженим рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 01.12.2010 № 1684, передбачено, що аналогове мовлення буде вимикатися поетапно. Включення областей до відповідного етапу відбуватиметься, зважаючи на необхідність захисту інформаційного простору України, забезпечення безперервності мовлення телекомпаній та прийому їх програм населенням на всій території країни, ефективного використання радіочастотного ресурсу з урахуванням технічних можливостей стандарту DVB-T2. Остаточний строк припинення використання радіотехнології «аналогове телевізійне мовлення» визначено п. 38 розділу 1 Плану використання радіочастотного ресурсу України, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2006 № 815.

Враховуючи важливість соціальної складової процесу переходу на цифрове телебачення, в Державному бюджеті України на 2012 рік були передбачені кошти для забезпечення населення засобами приймання сигналів цифрового телерадіомовлення. Постановою Кабінету Міністрів України від 21.03.2012 № 245 було затверджено порядок використання цих коштів і визначено окремі категорії громадян, які мали право на одержання телетюнера стандарту DVB-T2. Заяви від пільговиків приймалися в управліннях праці та соціального захисту населення районних і місцевих державних адміністрацій. Узагальнені списки заявників надходили до Держкомтелерадіо і на їх підставі в 2012 році майже 800 тисяч домогосподарств були забезпечені телетюнерами на безоплатній основі.

На сьогодні роботи з впровадження цифрового наземного ефірного мовлення проводяться згідно з Планом заходів щодо впровадження в Україні цифрового телерадіомовлення, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 № 788-р.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux